popt 1.11 - en to no translation catalogue (22 entries)

en: unknown errno
no: ukjent errno

en: option type (%d) not implemented in popt
no: flaggtype (%d) ikke implementert i popt

en: missing argument
no: manglende argument

en: unknown option
no: ukjent flagg

en: mutually exclusive logical operations requested
no: gjensidig eksluderende logiske operasjoner forespurt

en: opt->arg should not be NULL
no: opt->arg m� ikke v�re NULL

en: aliases nested too deeply
no: aliaser med for dype l�kker

en: error in parameter quoting
no: feil i parametersitering

en: invalid numeric value
no: ugyldig numerisk verdi

en: number too large or too small
no: tallet er for stort eller lite

en: memory allocation failed
no: minneallokering feilet

en: unknown error
no: ukjent feil

en: Show this help message
no: Vis denne hjelpmeldingen

en: Display brief usage message
no: Vis kort bruksmelding

en: Display option defaults in message
no: Vis forvalgte flagg i melding

en: NONE
no: INGEN

en: VAL
no: VERDI

en: INT
no: HELTALL

en: STRING
no: STRENG

en: FLOAT
no: FLYTTALL

en: Usage:
no: Bruk:

en: [OPTION...]
no: [FLAGG...]
