nano 5.9-pre1 - en to pt translation catalogue (625 entries)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters.
en: (dir)
pt: (pasta)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 12 characters.
en: (parent dir)
pt: (pasta-mãe)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
pt: enorme

en: Search Wrapped
pt: Procura recomeçou

en: This is the only occurrence
pt: Esta é a única ocorrência

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
pt: Procurar

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
pt:  [Para trás]

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: No current search pattern
pt: Sem padrão de procura actual

en: Cannot open directory: %s
pt: Impossível abrir a pasta: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
pt: Ir para a pasta

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of the * option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
pt: Impossível sair de %s

en: Can't move up a directory
pt: Impossível subir uma pasta

en: Error reading %s: %s
pt: Erro ao ler %s: %s

en: The working directory has disappeared
pt: A pasta de trabalho desapareceu

en: Unknown syntax name: %s
pt: Nome de sintaxe desconhecido: %s

en: magic_load() failed: %s
pt: magic_load() falhou: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
pt: magic_file(%s) falhou: %s

en: Nothing was cut
pt: Nada foi cortado

en: Copied nothing
pt: Nada copiado

en: Cutbuffer is empty
pt: Buffer de corte vazio

en: Error deleting lock file %s: %s
pt: Erro ao eliminar ficheiro-travão %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
pt: Impossível determinar identidade para ficheiro-travão

en: Couldn't determine hostname: %s
pt: Impossível determinar nome de máquina: %s

en: Error writing lock file %s: %s
pt: Erro ao escrever ficheiro-travão %s: %s

en: Someone else is also editing this file
pt: Há mais alguém a editar este ficheiro

en: Error opening lock file %s: %s
pt: Erro ao abrir ficheiro-travão %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
pt: Mau ficheiro-travão é ignorado: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
pt: O ficheiro %s está a ser editado por %s (com %s, PID %s). Continuar?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
pt: A pasta "%s" não existe

en: Path '%s': %s
pt: Caminho "%s": %s

en: Path '%s' is not a directory
pt: Caminho "%s" não é uma pasta

en: Path '%s' is not accessible
pt: Caminho "%s" não é acessível

en: Directory '%s' is not writable
pt: A pasta "%s" não é gravável

en: Can't read file from outside of %s
pt: Impossível ler ficheiro fora de %s

en: "%s" is a directory
pt: "%s" é uma pasta

en: "%s" is a device file
pt: "%s" é um ficheiro dispositivo

en: "%s" is a FIFO
pt: "%s" é um FIFO

en: %s is meant to be read-only
pt: %s destina-se a ser só de leitura

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
pt[0]: %s -- %zu linha (%s)
pt[1]: %s -- %zu linhas (%s)

en: New Buffer
pt: Novo buffer

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
pt[0]: %s -- %zu linha
pt[1]: %s -- %zu linhas

en: No more open file buffers
pt: Sem mais buffers de ficheiro abertos

en: Interrupted
pt: Interrompido

en: File '%s' is unwritable
pt: O ficheiro "%s" não é gravável

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
pt[0]: %zu linha lida (convertida do formato Mac)
pt[1]: %zu linhas lidas (convertidas do formato Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
pt[0]: %zu linha lida (convertida do formato DOS)
pt[1]: %zu linhas lidas (convertidas do formato DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
pt[0]: %zu linha lida
pt[1]: %zu linhas lidas

en: New File
pt: Novo ficheiro

en: File "%s" not found
pt: Ficheiro "%s" não encontrado

en: Reading from FIFO...
pt: A ler de um FIFO...

en: Reading...
pt: A ler...

en: Could not create pipe: %s
pt: Impossível criar túnel: %s

en: Could not fork: %s
pt: Impossível bifurcar: %s

en: Executing...
pt: A executar...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
pt: filtração

en: Failed to open pipe: %s
pt: Falha ao abrir túnel: %s

en: Error: %s
pt: Erro: %s

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
pt: Comando a executar no novo buffer

en: Command to execute
pt: Comando a executar

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
pt: Ficheiro a ler sem conversão para o novo buffer [de %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
pt: Ficheiro a ler para o novo buffer [de %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
pt: Ficheiro a inserir sem conversão [de %s]

en: File to insert [from %s]
pt: Ficheiro a inserir [de %s]

en: Invalid operating directory: %s
pt: Pasta de operação inválida: %s

en: Invalid backup directory: %s
pt: Pasta de segurança inválida: %s

en: Making backup...
pt: A criar cópia...

en: Too many existing backup files
pt: Demasiadas seguranças existentes

en: Cannot read original file
pt: Impossível ler ficheiro original

en: Cannot make regular backup
pt: Impossível fazer segurança regular

en: Trying again in your home directory
pt: A tentar de novo na pasta pessoal

en: Cannot make backup
pt: Impossível fazer segurança

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
pt: Impossível fazer segurança; continuar e gravar o ficheiro actual?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
pt: Impossível fazer segurança: %s

en: Can't write outside of %s
pt: Impossível escrever fora de %s

en: Error writing temp file: %s
pt: Erro ao escrever o ficheiro temporário: %s

en: Writing to FIFO...
pt: A escrever em FIFO...

en: Error writing %s: %s
pt: Erro ao escrever %s: %s

en: Writing...
pt: A escrever...

en: Error reading temp file: %s
pt: Erro ao ler o ficheiro temporário: %s

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
pt[0]: %zu linha escrita
pt[1]: %zu linhas escritas

en:  [DOS Format]
pt:  [Formato DOS]

en:  [Mac Format]
pt:  [Formato Mac]

en:  [Backup]
pt:  [Segurança]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
pt: Prepor selecção ao ficheiro

en: Append Selection to File
pt: Acrescentar selecção ao ficheiro

en: Write Selection to File
pt: Escrever selecção no ficheiro

en: File Name to Prepend to
pt: Nome do ficheiro onde prepor

en: File Name to Append to
pt: Nome do ficheiro onde acrescentar

en: File Name to Write
pt: Nome do ficheiro onde escrever

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
pt: Muito pequeno

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
pt: Ficheiro existe -- impossível sobrescrever

en: Save file under DIFFERENT NAME?
pt: Gravar com um NOME DIFERENTE?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
pt: "%s" já existe; SOBRESCREVER?

en: File on disk has changed
pt: Ficheiro alterado no disco

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
pt: O ficheiro foi alterado desde que o abriu; continuar a gravar?

en: (more)
pt: (mais)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
pt: Sair

en: Close
pt: Fechar

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
pt: Cancelar a função actual

en: Display this help text
pt: Abrir este texto de ajuda

en: Close the current buffer / Exit from nano
pt: Fechar o buffer actual/Sair do nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
pt: Gravar o buffer actual (ou região marcada) no disco

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
pt: Inserir outro ficheiro no buffer actual (ou em novo buffer)

en: Search forward for a string or a regular expression
pt: Procurar para a frente por cadeia ou expressão regular

en: Search backward for a string or a regular expression
pt: Procurar para trás por cadeia ou expressão regular

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
pt: Cortar a linha actual (ou região marcada) e gravá-la no cutbuffer

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
pt: Colar o conteúdo do cutbuffer na posição do cursor

en: Display the position of the cursor
pt: Mostrar a posição do cursor

en: Invoke the spell checker, if available
pt: Abrir verificador ortográfico, se disponível

en: Replace a string or a regular expression
pt: Substituir cadeia ou expressão regular

en: Go to line and column number
pt: Ir para linha e coluna número

en: Mark text starting from the cursor position
pt: Marcar texto a partir da posição do cursor

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
pt: Copiar linha actual (ou região marcada) e gravá-la no cutbuffer

en: Throw away the current line (or marked region)
pt: Atirar linha actual (ou região marcada) fora

en: Indent the current line (or marked lines)
pt: Indentar linha actual (ou linhas marcadas)

en: Unindent the current line (or marked lines)
pt: Recuar linha actual (ou linhas marcadas)

en: Undo the last operation
pt: Desfazer a última operação

en: Redo the last undone operation
pt: Refazer a última operação desfeita

en: Go back one character
pt: Recuar um carácter

en: Go forward one character
pt: Avançar um carácter

en: Go back one word
pt: Recuar uma palavra

en: Go forward one word
pt: Avançar uma palavra

en: Go to previous line
pt: Ir para linha anterior

en: Go to next line
pt: Ir para linha seguinte

en: Go to beginning of current line
pt: Ir para o início da linha actual

en: Go to end of current line
pt: Ir para o fim da linha actual

en: Go to previous block of text
pt: Ir para bloco de texto anterior

en: Go to next block of text
pt: Ir para bloco de texto seguinte

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
pt: Ir para o início do parágrafo; e depois, do parágrafo anterior

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
pt: Ir para o fim do parágrafo; e depois, do parágrafo seguinte

en: Go one screenful up
pt: Subir um ecrã

en: Go one screenful down
pt: Descer um ecrã

en: Go to the first line of the file
pt: Ir para a primeira linha do ficheiro

en: Go to the last line of the file
pt: Ir para a última linha do ficheiro

en: Go to the matching bracket
pt: Ir para parênteses-irmão

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
pt: Rolar uma linha acima sem mover o cursor textualmente

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
pt: Rolar uma linha abaixo sem mover o cursor textualmente

en: Center the line where the cursor is
pt: Centrar a linha sob o cursor

en: Switch to the previous file buffer
pt: Mudar para buffer de ficheiro anterior

en: Switch to the next file buffer
pt: Mudar para buffer de ficheiro seguinte

en: Insert the next keystroke verbatim
pt: Inserir tecla seguinte literalmente

en: Insert a tab at the cursor position
pt: Inserir tabulação na posição do cursor

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
pt: Inserir tabulação na posição do cursor (ou indentar linhas marcadas)

en: Insert a newline at the cursor position
pt: Inserir nova linha na posição do cursor

en: Delete the character under the cursor
pt: Eliminar o carácter sob o cursor

en: Delete the character to the left of the cursor
pt: Eliminar o carácter à esquerda do cursor

en: Delete backward from cursor to word start
pt: Eliminar do cursor até o início da palavra

en: Delete forward from cursor to next word start
pt: Eliminar do cursor até ao início da palavra seguinte

en: Cut from the cursor position to the end of the file
pt: Cortar do cursor até o fim do ficheiro

en: Justify the current paragraph
pt: Justificar o parágrafo actual

en: Justify the entire file
pt: Justificar todo o ficheiro

en: Count the number of lines, words, and characters
pt: Contar número de linhas, palavras e caracteres

en: Refresh (redraw) the current screen
pt: Actualizar (redesenhar) o ecrã actual

en: Suspend the editor (if suspension is enabled)
pt: Suspender o editor (se a suspensão estiver ativa)

en: Try and complete the current word
pt: Tentar completar a palavra actual

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
pt: Comentar/Descomentar a linha actual (ou linhas marcadas)

en: Save file without prompting
pt: Gravar ficheiro sem perguntar

en: Search next occurrence backward
pt: Procurar a ocorrência para trás

en: Search next occurrence forward
pt: Procurar a ocorrência para a frente

en: Start/stop recording a macro
pt: Iniciar/Parar gravação de macro

en: Run the last recorded macro
pt: Executar a última macro gravada

en: Place or remove an anchor at the current line
pt: Colocar ou remover uma âncora na linha actual

en: Jump backward to the nearest anchor
pt: Recuar para a âncora mais próxima

en: Jump forward to the nearest anchor
pt: Avançar para a âncora mais próxima

en: Toggle the case sensitivity of the search
pt: Alternar sensibilidade a maiúsculas na procura

en: Reverse the direction of the search
pt: Inverter a direcção de procura

en: Toggle the use of regular expressions
pt: Alternar o uso de expressões regulares

en: Recall the previous search/replace string
pt: Relembrar a procura/substituição anterior

en: Recall the next search/replace string
pt: Relembrar a procura/substituição seguinte

en: Toggle the use of DOS format
pt: Alternar o uso do formato DOS

en: Toggle the use of Mac format
pt: Alternar o uso do formato Mac

en: Toggle appending
pt: Alternar acrescentar

en: Toggle prepending
pt: Alternar prepor

en: Toggle backing up of the original file
pt: Alternar segurança do ficheiro original

en: Execute a function or an external command
pt: Executar uma função ou um comando externo

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
pt: Encaminhar o buffer actual (ou região marcada) para o comando

en: Do not convert from DOS/Mac format
pt: Não converter do formato DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
pt: Alternar o uso de um novo buffer

en: Close buffer without saving it
pt: Fechar buffer sem gravar

en: Go to file browser
pt: Abrir explorador de ficheiros

en: Exit from the file browser
pt: Fechar explorador de ficheiros

en: Go to the first file in the list
pt: Ir para o primeiro ficheiro na lista

en: Go to the last file in the list
pt: Ir para o último ficheiro na lista

en: Go to the previous file in the list
pt: Ir para o ficheiro anterior na lista

en: Go to the next file in the list
pt: Ir para o ficheiro seguinte na lista

en: Go to lefthand column
pt: Ir para a coluna esquerda

en: Go to righthand column
pt: Ir para a coluna direita

en: Go to first row in this column
pt: Ir para a primeira linha nesta coluna

en: Go to last row in this column
pt: Ir para a última linha nesta coluna

en: Search forward for a string
pt: Procurar cadeia para a frente

en: Search backward for a string
pt: Procurar cadeia para trás

en: Refresh the file list
pt: Actualizar a lista de ficheiros

en: Go to directory
pt: Ir para pasta

en: Invoke the linter, if available
pt: Chamar limpeza, se disponível

en: Go to previous linter msg
pt: Mensagem de limpeza anterior

en: Go to next linter msg
pt: Mensagem de limpeza seguinte

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
pt: Chamar um programa para formatar/dispor/gerir o buffer

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
pt: Ajuda

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Write Out
pt: Gravar

en: Read File
pt: Carregar

en: Justify
pt: Justificar

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Where Is
pt: Procurar

en: Replace
pt: Substituir

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
pt: Onde antes

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Execute
pt: Executar

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
pt: Posição

en: Go To Line
pt: Ir p/ linha

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Set Mark
pt: Mudar marca

en: Copy
pt: Copiar

en: Case Sens
pt: Sens Maiúscl

en: Reg.exp.
pt: Exp.Reg.

en: Backwards
pt: Para trás

en: No Replace
pt: Não substituir

en: Older
pt: Mais antiga

en: Newer
pt: Mais recente

note: TRANSLATORS: Try to keep the next seven strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
pt: Ir p/ pasta

en: To Bracket
pt: Parênteses

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
pt: Recuar

en: Forward
pt: Avançar

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
pt: Palavra ant.

en: Next Word
pt: Palavra seg.

en: Home
pt: Início

en: End
pt: Fim

en: Prev Line
pt: Linha ant.

en: Next Line
pt: Linha seg.

en: Scroll Up
pt: Rolar acima

en: Scroll Down
pt: Rolar abaixo

en: Prev Block
pt: Bloco ant.

en: Next Block
pt: Bloco seg.

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
pt: In. do parágrafo

en: End of Paragraph
pt: Fim do parágrafo

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
pt: Pág ant.

en: Next Page
pt: Pág seg.

en: First Line
pt: Prim. linha

en: Last Line
pt: Últ. linha

en: Prev File
pt: Fich ant.

en: Next File
pt: Fich seg.

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
pt: Cortar esq.

en: Chop Right
pt: Cortar dir.

en: Cut Till End
pt: Cort. até fim

en: Full Justify
pt: Justif. tudo

en: Word Count
pt: Tot palavras

en: Verbatim
pt: Literal

en: Suspend
pt: Suspender

en: Indent
pt: Indentar

en: Unindent
pt: De-indentar

en: Comment Lines
pt: Comentar linhas

en: Complete
pt: Completar

en: Record
pt: Gravar macro

en: Run Macro
pt: Executar macro

en: Anchor
pt: Ancorar

en: Up to anchor
pt: Recuar à âncora

en: Down to anchor
pt: Avançar à âncora

note: TRANSLATORS: This *deletes* a line or marked region.
en: Zap
pt: Apagar

en: Spell Check
pt: Ortografia

en: Linter
pt: Limpador

en: Formatter
pt: Formatar

en: Center
pt: Centrar

en: Save
pt: Gravar

en: Pipe Text
pt: Enviar texto

en: Go To Text
pt: Ir para texto

en: DOS Format
pt: Formato DOS

en: Mac Format
pt: Formato Mac

en: Append
pt: Anexar

en: Prepend
pt: Prepor

en: Backup File
pt: Segurança

en: No Conversion
pt: Sem conversão

en: Execute Command
pt: Executar comando

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
pt: Navegar

en: First File
pt: Primeiro ficheiro

en: Last File
pt: Último ficheiro

en: Left Column
pt: Coluna esquerda

en: Right Column
pt: Coluna direita

en: Top Row
pt: Linha superior

en: Bottom Row
pt: Linha inferior

en: Discard buffer
pt: Descartar buffer

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
pt: Mensagem de limpeza anterior

en: Next Linter message
pt: Mensagem de limpeza seguinte

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Help mode
pt: Modo da ajuda

en: Constant cursor position display
pt: Mostra da posição do cursor constante

en: Soft wrapping of overlong lines
pt: Ajuste suave de linhas compridas

en: Whitespace display
pt: Espaços vazios visíveis

en: Color syntax highlighting
pt: Realce de sintaxe por cor

en: Smart home key
pt: Tecla Home inteligente

en: Auto indent
pt: Indentação automática

en: Cut to end
pt: Cortar até ao fim

en: Hard wrapping of overlong lines
pt: Ajuste rígido de linhas compridas

en: Conversion of typed tabs to spaces
pt: Conversão de tabulações em espaços

en: Mouse support
pt: Suporte ao rato

en: Suspension
pt: Suspensão

en: Line numbering
pt: Números de linha

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
pt: Ajuda do comando de procura
    
     Insira as palavras ou caracteres que deseja procurar e prima Enter. Se houver ocorrências para o texto inserido, o cursor muda para a localização da ocorrência mais próxima.
    
     A procura anterior aparecerá entre parênteses logo após a entrada de procura. Premir Enter sem inserir texto executará a procura anterior.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
pt: Se seleccionou um texto com a marca e fez uma procura para substituição, só as ocorrências do texto marcado serão substituídas.
    
     Estão disponíveis as seguintes teclas de função neste comando:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
pt: Ajuda do comando Ir para linha
    
     Insira o número da linha para a qual deseja ir e prima Enter. Se não houver linhas de texto com o número inserido, será enviado para a última linha do ficheiro.
    
     Estão disponíveis as seguintes teclas de função neste comando:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
pt: Ajuda do comando Inserir ficheiro
    
     Digite o nome de um ficheiro a inserir no buffer de ficheiro actual na posição do cursor.
    
     Se compilou o nano com suporte a múltiplos buffers de ficheiro e ativou a bandeira -F ou --multibuffer, com a tecla de alternância Meta-F ou com um ficheiro nanorc, a inserção de um ficheiro irá ocorrer num buffer separado (utilize Meta-< e > para alternar entre os buffers de ficheiro).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
pt: Se precisar de outro buffer vazio, não insira nenhum ficheiro ou insira um ficheiro inexistente e prima Enter.
    
     Estão disponíveis as seguintes teclas de função neste comando:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
pt: Ajuda do comando Escrever ficheiro
    
     Insira o nome para o ficheiro actual e prima Enter para gravar.
    
     Se seleccionou texto com a marcação, sr-lhe-á pedido que grave só a parte seleccionada num ficheiro separado. Para reduzir as hipóteses de sobrescrever o ficheiro actual com a sua parte seleccionada, o nome predefinido não é o do ficheiro actual neste modo.
    
     Estão disponíveis as seguintes teclas de função neste comando:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
pt: Ajuda do explorador de ficheiros
    
     O explorador é utilizado para ver a estrutura da pasta e seleccionar um ficheiro para leitura ou escrita. Pode utilizar as teclas de setas ou Page Up/Down para navegar nos ficheiros e S ou Enter para escolher um ficheiro ou entrar na pasta seleccionada. Para subir um nível, seleccione a pasta ".." no topo da lista de ficheiros.
    
     Estão disponíveis as seguintes teclas de função neste comando:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
pt: Ajuda do comando Procura do explorador
    
     Insira as palavras ou caracteres que deseja procurar e prima Enter. Se houver ocorrências para o texto inserido, o cursor muda para a localização da ocorrência mais próxima.
    
     A procura anterior aparecerá entre parênteses logo após a entrada de procura. Premir Enter sem inserir texto executará a procura anterior.

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
pt:  Estão disponíveis as seguintes teclas de função neste comando:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
pt: Ajuda do comando Ir para pasta
    
     Insira o nome da pasta onde deseja navegar.
    
     Se a conclusão com Tab não foi desativada, pode utilizar a tecla Tab para (tentar) concluir automaticamente o nome da pasta.
    
     Estão disponíveis as seguintes teclas de função neste comando:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
pt: Ajuda da verificação ortográfica
    
     O verificador ortográfico verifica todo o texto no ficheiro actual. Quando uma palavra desconhecida é encontrada, é realçada e pode ser substituída por outra. Ser-lhe-á perguntado se deve ser substituída em todo o texto ou, se seleccionou texto com a marcação, no texto seleccionado.
    
     Estão disponíveis as seguintes teclas de função neste comando:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
pt: Ajuda da execução de comandos
    
     Este modo permite-lhe inserir a saída de um comando executado no terminal no buffer actual (ou num novo buffer). Se o comando é precedido de "|", o conteúdo actual do buffer (ou região marcada) será enviado ao comando.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
pt: Se só precisa de um buffer vazio, não insira nenhum comando.
    
     Também pode escolher uma de 4 ferramentas, cortar uma grande parte do buffer ou adormecer o editor.

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
pt:  Estão disponíveis as seguintes teclas de função em modo Executar comando:

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
pt: === Limpar ===
    
     Neste modo, a barra de estado mostra uma mensagem de erro ou um aviso e o cursor é posto na correspondente posição no ficheiro. Com PgUp e PgDn pode mudar para mensagens anteriores e posteriores.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
pt:  Estão disponíveis as seguintes teclas de função em modo Limpar:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
pt: Ajuda principal do Nano
    
     O editor nano foi desenhado para simular as funcionalidades e a facilidade de uso do editor de texto UW Pico. O editor tem quatro secções principais. A linha superior mostra a versão do programa, o ficheiro em edição e se este foi modificado ou não. Em seguida está a janela principal de edição, mostrando o conteúdo do ficheiro. A linha de estado é a terceira a contar de baixo e mostra mensagens importantes.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
pt: As duas linhas inferiores mostram os atalhos mais comuns do editor.
    
     Os atalhos são escritos da seguinte forma: Sequências com teclas Ctrl são mostradas com um "^" e podem ser inseridas tanto com a tecla Ctrl como premindo a tecla Esc duas vezes. Sequências com teclas Meta são mostradas com "M-" e podem ser inseridas com Alt, Cmd ou Esc, dependendo da sua configuração de teclado.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
pt: Premir Esc duas vezes e inserir um número com três algarismos decimais de 000 até 255 insere o carácter com o valor correspondente.  As seguintes sequências estão disponíveis na janela de edição principal. Teclas alternativas são mostradas entre parênteses:

en: enable/disable
pt: ativar/desativar

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
pt: Impossível criar a pasta %s: %s
    É necessária para gravar/carregar posições do cursor ou histórico de procura.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
pt: O caminho %s não é uma pasta e tem de ser.
    O Nano não poderá gravar ou carregar posições do cursor ou histórico de procura.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
pt: Impossível limitar permissões em %s: %s

en: Key is invalid in view mode
pt: A tecla é inválida no modo de exibição

en: This function is disabled in restricted mode
pt: Esta função está desativada no modo restrito

en: No file name
pt: Sem nome de ficheiro

en: Save modified buffer?
pt: Gravar buffer modificado?

en: 
    Too many .save files
pt: 
    Muitos ficheiros .save

en: 
    Buffer written to %s
pt: 
    Buffer escrito em %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
pt: Uso: nano [OPÇÕES] [[+LINHA[,COLUNA]] FICHEIRO]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
pt: Para posicionar o cursor numa linha específica dum ficheiro, ponha o nº da linha
    com um "+" antes do nome do ficheiro. Pode pôr o nº de coluna após uma vírgula.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
pt: Quando um nome de ficheiro é "-", o Nano lê dados da entrada padrão.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
pt: Opção

en: Long option
pt: Opção longa

en: Meaning
pt: Significado

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
pt: Ativar a tecla Home inteligente

en: Save backups of existing files
pt: Gravar seguranças de ficheiros existentes

en: -C <dir>
pt: -C <pasta>

en: --backupdir=<dir>
pt: --backupdir=<pasta>

en: Directory for saving unique backup files
pt: Pasta para gravar seguranças únicas

en: Use bold instead of reverse video text
pt: Usar negrito em vez de texto reverso

en: Convert typed tabs to spaces
pt: Converter tabulações em espaços

en: Read a file into a new buffer by default
pt: Ler sempre o ficheiro para novo buffer

en: Use (vim-style) lock files
pt: Usar ficheiros-travão (estilo vim)

en: Save & reload old search/replace strings
pt: Gravar/Ler procuras/substituições antigas

en: Don't look at nanorc files
pt: Não ler o ficheiro nanorc

en: -J <number>
pt: -J <número>

en: --guidestripe=<number>
pt: --guidestripe=<número>

en: Show a guiding bar at this column
pt: Mostrar uma barra-guia nesta coluna

en: Fix numeric keypad key confusion problem
pt: Corrigir confusão com o teclado numérico

en: Don't add an automatic newline
pt: Não adicionar nova linha automática

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
pt: Aparar espaços finais em quebra rígida

en: Don't convert files from DOS/Mac format
pt: Não converter ficheiros do formato DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
pt: Espaço inicial significa um novo parágrafo

en: Save & restore position of the cursor
pt: Gravar/Restaurar a posição do cursor

en: -Q <regex>
pt: -Q <expreg>

en: --quotestr=<regex>
pt: --quotestr=<expreg>

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
pt: Expressão regular para corresponder à citação

en: Restrict access to the filesystem
pt: Restringir acesso ao sistema de ficheiros

en: Display overlong lines on multiple rows
pt: Dividir linhas longas em múltiplas linhas

en: -T <number>
pt: -T <número>

en: --tabsize=<number>
pt: --tabsize=<número>

en: Make a tab this number of columns wide
pt: Criar tabulação com este número de colunas

en: Wipe status bar upon next keystroke
pt: Limpar barra de estado ao premir uma tecla

en: Print version information and exit
pt: Imprimir informação de versão e sair

en: Detect word boundaries more accurately
pt: Detectar melhor os limites das palavras

en: -X <string>
pt: -X <cadeia>

en: --wordchars=<string>
pt: --wordchars=<cadeia>

en: Which other characters are word parts
pt: Quais caracteres são partes da palavra

en: -Y <name>
pt: -Y <nome>

en: --syntax=<name>
pt: --syntax=<nome>

en: Syntax definition to use for coloring
pt: Definição de sintaxe para uso de cores

en: Let Bsp and Del erase a marked region
pt: Bksp e Del apagam uma região marcada

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
pt: No ajuste suave, fazê-lo em espaço vazio

en: Automatically hard-wrap overlong lines
pt: Ajuste rígido automático em linhas longas

en: Constantly show cursor position
pt: Mostrar sempre a posição do cursor

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
pt: Corrigir confusão entre Backspace/Delete

en: Keep the line below the title bar empty
pt: Manter a linha abaixo do título vazia

en: -f <file>
pt: -f <ficheiro>

en: --rcfile=<file>
pt: --rcfile=<ficheiro>

en: Use only this file for configuring nano
pt: Usar só este ficheiro para configurar o nano

en: Show cursor in file browser & help text
pt: Mostrar cursor no explorador & texto de ajuda

en: Show this help text and exit
pt: Mostrar este texto de ajuda e sair

en: Automatically indent new lines
pt: Indentar automaticamente novas linhas

en: Scroll per half-screen, not per line
pt: Rolar meio ecrã, não uma linha

en: Cut from cursor to end of line
pt: Cortar do cursor até o fim da linha

en: Show line numbers in front of the text
pt: Mostrar números de linha à frente do texto

en: Enable the use of the mouse
pt: Ativar o uso do rato

en: Do not read the file (only write it)
pt: Não ler o ficheiro (escrever só)

en: -o <dir>
pt: -o <pasta>

en: --operatingdir=<dir>
pt: --operatingdir=<pasta>

en: Set operating directory
pt: Definir a pasta de trabalho

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
pt: Preservar as teclas XON (^Q) e XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
pt: Mostrar indicador de posição+porção

en: -r <number>
pt: -r <número>

en: --fill=<number>
pt: --fill=<número>

en: Set width for hard-wrap and justify
pt: Largura para quebra rígida e justificação

en: -s <program>
pt: -s <programa>

en: --speller=<program>
pt: --speller=<programa>

en: Use this alternative spell checker
pt: Usar este corrector ortográfico alternativo

en: Save changes on exit, don't prompt
pt: Gravar alterações ao sair, não avisar

en: Save a file by default in Unix format
pt: Gravação de ficheiros predefinida em Unix

en: View mode (read-only)
pt: Modo de leitura (só de leitura)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
pt: Não ajustar linhas longas (predefinição)

en: Don't show the two help lines
pt: Não mostrar as duas linhas de ajuda

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
pt: Ctrl+Direita pára no fim das palavras

en: Enable suspension
pt: Ativar suspensão

en: Show some states on the title bar
pt: Mostrar estados na barra de título

en: Show a feedback bar at the bottom
pt: Mostrar barra de informação ao fundo

en: Also try magic to determine syntax
pt: Tente a magia para determinar a sintaxe

en:  GNU nano, version %s
pt:  GNU nano, versão %s

en:  (C) 2014-%s the contributors to nano
pt:  (C) 2014-%s os contribuidores do nano

en:  Compiled options:
pt:  Opções compiladas:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
pt: Impossível religar stdin ao teclado

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
pt: A ler do teclado; digite ^D ou ^D^D para terminar.

en: Failed to open stdin: %s
pt: Falha ao abrir stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
pt: Recebido SIGHUP ou SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
pt: O Nano rebentou!  Código: %d.  Por favor, reporte o erro.

en: Use "fg" to return to nano.
pt: Use "fg" para retornar ao Nano.

en: Suspension is not enabled
pt: Suspensão não ativada

en: enabled
pt: ativado

en: disabled
pt: desativado

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
pt: Sequência desconhecida

en: Unknown function: %s
pt: Função desconhecida: %s

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
pt: Tecla não vinculada: F%i

en: Unbound key
pt: Tecla não vinculada

en: Unbound key: %s%c
pt: Tecla não vinculada: %s%c

en: Unbindable key: M-^%c
pt: Tecla não-vinculável: M-^%c

en: Unbound key: Sh-M-%c
pt: Tecla não vinculada: Sh-M-%c

en: Unbound key: M-%c
pt: Tecla não vinculada: M-%c

en: Unbindable key: ^[
pt: Tecla não-vinculável: ^[

en: Unbound key: ^%c
pt: Tecla não vinculada: ^%c

en: Unbound key: %c
pt: Tecla não vinculada: %c

en: Guide column "%s" is invalid
pt: Coluna-guia "%s" é inválida

en: Requested tab size "%s" is invalid
pt: Tamanho "%s" de tabulação inválido

en: Requested fill size "%s" is invalid
pt: Pedido de tamanho "%s" inválido

en: Type '%s -h' for a list of available options.
pt: Digite "%s -h" para uma lista de opções disponíveis.

en: Bad quoting regex "%s": %s
pt: Expressão regular errada de citação: "%s": %s

en: Invalid search modifier '%c'
pt: Modificador de procura "%c" inválido

en: Empty search string
pt: Cadeia de procura vazia

en: Invalid line or column number
pt: Número de linha ou coluna inválido

en: Can open just one file
pt: É possível abrir só um ficheiro

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
pt: Boas vindas ao Nano. Para ajuda básica digite Ctrl+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
pt: Ss

en: Aa
pt: Tt

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: All
pt: Todos

en: Mistakes in '%s'
pt: Erros em "%s"

en: Problems with history file
pt: Problemas com o ficheiro de histórico

en: Error in %s on line %zu:
pt: Erro em %s na linha %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
pt: Argumento "%s" tem indeterminado "

en: Regex strings must begin and end with a " character
pt: Expressão regular deve começar e terminar com um carácter "

en: Empty regex string
pt: Expressão regular vazia

en: Bad regex "%s": %s
pt: Expressão regular errada "%s": %s

en: Missing syntax name
pt: Falta o nome da sintaxe

en: Unpaired quote in syntax name
pt: Aspas sem par no nome da sintaxe

en: The "none" syntax is reserved
pt: A sintaxe "none" é reservada

en: The "default" syntax does not accept extensions
pt: A sintaxe "default" não aceita extensões

en: Syntax "%s" has no color commands
pt: Sintaxe "%s" não tem comandos de cor

en: Missing key name
pt: Nome da tecla em falta

en: Key name %s is invalid
pt: Nome de tecla "%s" inválido

en: Must specify a function to bind the key to
pt: Especifique uma função à qual vincular a tecla

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
pt: Especifique um menu (ou "all") ao qual vincular/desvincular a tecla

en: Cannot map name "%s" to a function
pt: Impossível mapear o nome "%s" a uma função

en: Cannot map name "%s" to a menu
pt: Impossível mapear o nome "%s" a um menu

en: Unknown menu: %s
pt: Menu desconhecido: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
pt: A função "%s" não existe no menu "%s"

en: Keystroke %s may not be rebound
pt: Impossível re-vincular a sequência %s

en: Command "%s" not understood
pt: Comando "%s" não compreendido

en: Path is too long
pt: O caminho é demasiado longo

en: Error expanding %s: %s
pt: Erro ao expandir %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
pt: A cor "%s" não leva prefixo

en: Color "%s" not understood
pt: Cor "%s" não compreendida

en: An attribute requires a subsequent comma
pt: Um atributo requer uma vírgula subsequente

en: Missing color name
pt: Nome da cor em falta

en: Missing regex string after '%s' command
pt: Expressão regular em falta após o comando "%s"

en: "start=" requires a corresponding "end="
pt: "start=" precisa de um "end=" correspondente

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
pt: Um comando "%s" requer um comando "syntax" precedente

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
pt: A sintaxe "default" não aceita expressões regulares "%s"

en: Missing argument after '%s'
pt: Argumento em falta após "%s"

en: Argument of '%s' lacks closing "
pt: Argumento de "%s" com " de fecho em falta

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
pt: Nenhuma tecla vinculada à função "%s" no menu "%s". A sair.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
pt: Se necessário, use nano -I para ajustar as suas definições no nanorc.

en: Could not find syntax "%s" to extend
pt: Impossível localizar a sintaxe "%s" para estender

en: Command "%s" not allowed in included file
pt: Comando "%s" não permitido no ficheiro incluído

en: Missing option
pt: Opção em falta

en: Unknown option "%s"
pt: Opção "%s" desconhecida

en: Unknown option: %s
pt: Opção desconhecida: %s

en: Cannot unset option "%s"
pt: Impossível desativar a opção "%s"

en: Option "%s" requires an argument
pt: Opção "%s" requer um argumento

en: Argument is not a valid multibyte string
pt: O argumento não é uma cadeia multibyte válida

en: Non-blank characters required
pt: São requeridos caracteres imprimíveis

en: Even number of characters required
pt: Requerido número par de caracteres

en: Two single-column characters required
pt: São requeridos dois caracteres de coluna única

en: Specified rcfile does not exist
pt: O ficheiro rcfile dado não existe

en: I can't find my home directory!  Wah!
pt: Não consigo localizar a minha pasta pessoal!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
pt:  [Sensível a maiúsculas]

en:  [Regexp]
pt:  [Expressão regular]

en:  (to replace) in selection
pt:  (para substituir) na selecção

en:  (to replace)
pt:  (para substituir)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
pt: A procurar...

en: "%.*s%s" not found
pt: "%.*s%s" não encontrado

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
pt: Substituir esta ocorrência?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
pt: Substituir por

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
pt[0]: Substituida %zd ocorrência
pt[1]: Substituidas %zd ocorrências

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
pt: Insira nº da linha, nº da coluna

en: Not a bracket
pt: Não é parênteses

en: No matching bracket
pt: Nenhum parênteses irmanado

en: Placed anchor
pt: Âncora colocada

en: Removed anchor
pt: Âncora removida

en: Jumped to anchor
pt: Saltado para âncora

en: This is the only anchor
pt: Esta é a única âncora

en: There are no anchors
pt: Não há âncoras

en: Mark Set
pt: Marcação feita

en: Mark Unset
pt: Marcação desfeita

en: Commenting is not supported for this file type
pt: Não há suporte a comentários neste tipo de ficheiro

en: Cannot comment past end of file
pt: Impossível comentar após o fim do ficheiro

en: Nothing to undo
pt: Nada a desfazer

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
pt: adição

en: line break
pt: quebra de linha

en: deletion
pt: eliminação

en: line join
pt: união de linha

en: replacement
pt: substituição

en: erasure
pt: eliminação

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
pt: recorte

en: paste
pt: colagem

en: insertion
pt: inserção

en: indent
pt: indentar

en: unindent
pt: de-indentar

en: comment
pt: comentar

en: uncomment
pt: descomentar

en: Undid %s
pt: %s desfeita

en: Nothing to redo
pt: Nada a refazer

en: Redid %s
pt: %s refeita

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
pt: justificação

en: Selection is empty
pt: A selecção está vazia

en: Justified selection
pt: Selecção justificada

en: Justified file
pt: Ficheiro justificado

en: Justified paragraph
pt: Parágrafo justificado

en: Buffer is empty
pt: Buffer vazio

en: Invoking formatter...
pt: A chamar formatação...

en: Error invoking '%s'
pt: Erro ao chamar "%s"

en: Program '%s' complained
pt: O programa "%s" queixou-se

en: Nothing changed
pt: Nada alterado

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
pt: correcção ortográfica

en: formatting
pt: formatação

en: Finished checking spelling
pt: Verificação ortográfica concluída

en: Buffer has been processed
pt: O buffer foi processado

en: Unfindable word: %s
pt: Palavra não localizável: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
pt: Editar uma substituição

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
pt: Palavra seguinte...

en: Invoking spell checker...
pt: A abrir corrector ortográfico...

en: Could not get size of pipe buffer
pt: Impossível obter tamanho do buffer do túnel

en: Error invoking "uniq"
pt: Erro ao chamar "uniq"

en: Error invoking "sort"
pt: Erro ao chamar "sort"

en: Error invoking "spell"
pt: Erro ao chamar "spell"

en: No linter is defined for this type of file
pt: Sem limpeza definida para este tipo de ficheiro

en: Save modified buffer before linting?
pt: Gravar buffer modificado antes de limpar?

en: Invoking linter...
pt: A chamar limpeza...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
pt: Obtidas 0 linhas analisáveis do comando: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
pt: Esta mensagem é para o ficheiro não-aberto %s, abri-lo num novo buffer?

en: No messages for this file
pt: Sem mensagens para este ficheiro

en: At first message
pt: Na primeira mensagem

en: At last message
pt: Na última mensagem

en: No formatter is defined for this type of file
pt: Sem formatação definida para este tipo de ficheiro

en: In Selection:
pt: Na selecção:

en: line | lines
pt[0]: linha
pt[1]: linhas

en: word | words
pt[0]: palavra
pt[1]: palavras

en: character | characters
pt[0]: carácter
pt[1]: caracteres

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
pt: Entrada literal

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
pt: Código inválido

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
pt: Sem fragmento de palavra

en: No further matches
pt: Nenhuma outra ocorrência

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
pt: Sem ocorrências

en: Nano is out of memory!
pt: Nano sem memória!

en: Recording a macro...
pt: A gravar uma macro...

en: Stopped recording
pt: Gravação parada

en: Cannot run macro while recording
pt: Impossível executar macro ao gravar

en: Macro is empty
pt: A macro está vazia

en: Too many errors from stdin
pt: Demasiados erros de stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
pt: Entrada Unicode: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
pt: A limpar --

en: DIR:
pt: PASTA:

en: View
pt: Ver

en: Modified
pt: Modificado

en: Restricted
pt: Restrito

en: (nameless)
pt: (sem nome)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
pt[0]:  (%zu linha)
pt[1]:  (%zu linhas)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
pt[0]:  (%zu linha, %s)
pt[1]:  (%zu linhas, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
pt: linha %*zd/%zd (%2d%%), coluna %2zu/%2zu (%3d%%), carácter %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
pt: O editor de texto Nano

en: version
pt: versão

en: Brought to you by:
pt: Trazido até si por:

en: Special thanks to:
pt: Agradecimentos especiais para:

en: The Free Software Foundation
pt: A Free Software Foundation

en: the many translators and the TP
pt: os vários tradutores e o TP

en: For ncurses:
pt: Para o ncurses:

en: and anyone else we forgot...
pt: e qualquer outro que esquecemos...

en: Thank you for using nano!
pt: Obrigado por usar o Nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
pt: %s: opção "%s%s" é ambígua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
pt: %s: opção "%s%s" é ambígua; possibilidades:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
pt: %s: opção não reconhecida "%s%s"

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
pt: %s: a opção "%s%s" não permite um argumento

en: %s: option '%s%s' requires an argument
pt: %s: a opção "%s%s" requer um argumento

en: %s: invalid option -- '%c'
pt: %s: opção inválida -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pt: %s: a opção requer um argumento -- "%c"

en: Success
pt: Sucesso

en: No match
pt: Sem ocorrências

en: Invalid regular expression
pt: Expressão regular inválida

en: Invalid collation character
pt: Carácter de agrupamento inválido

en: Invalid character class name
pt: Nome de classe de carácter inválido

en: Trailing backslash
pt: Barra esquerda final

en: Invalid back reference
pt: Referência de recuo inválida

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
pt: [, [^, [:, [., ou [= sem par

en: Unmatched ( or \(
pt: ( ou \( sem par

en: Unmatched \{
pt: \{ sem par

en: Invalid content of \{\}
pt: Conteúdo de \{\} inválido

en: Invalid range end
pt: Fim de intervalo inválido

en: Memory exhausted
pt: Memória esgotada

en: Invalid preceding regular expression
pt: Expressão regular precedente inválida

en: Premature end of regular expression
pt: Fim prematuro de expressão regular

en: Regular expression too big
pt: Expressão regular muito grande

en: Unmatched ) or \)
pt: ) ou \) sem par

en: No previous regular expression
pt: Sem expressão regular prévia
