nano 5.4-pre1 - en to gl translation catalogue (611 entries)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 12 characters.
en: (parent dir)
gl: (dir pai)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
gl: enorme

en: Search Wrapped
gl: Buscando dende o Principio

en: This is the only occurrence
gl: Esta é a única aparición

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
gl: Busca

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
gl:  [Cara Atrás]

en: Cancelled
gl: Cancelado

en: No current search pattern
gl: Non hai patrón de busca

en: Cannot open directory: %s
gl: Non se pode abrir o directorio: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
gl: Ir ó Directorio

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of the * option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
gl: Non se pode ir fóra de %s

en: Can't move up a directory
gl: Non se pode ascender por un directorio

en: Error reading %s: %s
gl: Erro lendo %s: %s

en: The working directory has disappeared
gl: O directorio de traballo desapareceu

en: Unknown syntax name: %s
gl: Nome da sintaxe descoñecido: %s

en: magic_load() failed: %s
gl: fallou magic_load(): %s

en: magic_file(%s) failed: %s
gl: fallou magic_file(%s): %s

en: Nothing was cut
gl: Non se cortou nada

en: Copied nothing
gl: Non se copiou nada

en: Cutbuffer is empty
gl: O buffer de cortado está baleiro

en: Error deleting lock file %s: %s
gl: Erro borrando ficheiro de bloqueo %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
gl: Non se puido determina-la miña identidade para bloquea-lo ficheiro

en: Couldn't determine hostname: %s
gl: Non se puido determina-lo nome do host: %s

en: Error writing lock file %s: %s
gl: Erro escribindo ficheiro de bloqueo %s: %s

en: Someone else is also editing this file
gl: Alguén máis está a editar este arquivo

en: Error opening lock file %s: %s
gl: Erro abrindo ficheiro de bloqueo %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
gl: Ignórase un ficheiro de bloqueo malo: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
gl: O ficheiro %s está sendo editado por %s (con %s, PID %s); ¿continuar?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
gl: Non existe o directorio '%s'

en: Path '%s': %s
gl: Ruta '%s': %s

en: Path '%s' is not a directory
gl: A ruta '%s' non é un directorio

en: Path '%s' is not accessible
gl: Non se pode chegar á ruta '%s'

en: Directory '%s' is not writable
gl: Non se pode gravar no directorio '%s'

en: Can't read file from outside of %s
gl: Non se pode ler un ficheiro de fóra de %s

en: "%s" is a directory
gl: "%s" é un directorio

en: "%s" is a device file
gl: "%s" é un ficheiro de dispositivo

en: "%s" is a FIFO
gl: "%s" é unha FIFO

en: %s is meant to be read-only
gl: %s está destinado a ser só de lectura

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
gl[0]: %s -- %zu liña (%s)
gl[1]: %s -- %zu liñas (%s)

en: New Buffer
gl: Novo buffer

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
gl[0]: %s -- %zu liña
gl[1]: %s -- %zu liñas

en: No more open file buffers
gl: Non hai máis ficheiros abertos

en: Interrupted
gl: Interrumpiuse

en: File '%s' is unwritable
gl: Non se pode gravar no ficheiro '%s'

en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
gl[0]: Leuse %zu liña (convertida de formato Mac)
gl[1]: Léronse %zu liñas (convertidas de formato Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
gl[0]: Leuse %zu liña (convertida do formato DOS)
gl[1]: Léronse %zu liñas (convertidas do formato DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
gl[0]: Leuse %zu liña
gl[1]: Léronse %zu liñas

en: New File
gl: Ficheiro Novo

en: File "%s" not found
gl: Non se atopou o arquivo "%s"

en: Reading from FIFO...
gl: Lendo de FIFO

en: Reading...
gl: Lendo...

en: Could not create pipe: %s
gl: Non se puido crear unha canle: %s

en: Could not fork: %s
gl: Non se puido iniciar outro proceso: %s

en: Executing...
gl: Executando...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
gl: filtrando

en: Failed to open pipe: %s
gl: Non se puido abrir unha canle: %s

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
gl: Comando a executar nun novo buffer

en: Command to execute
gl: Comando a executar

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
gl: Ficheiro a ler sen conversión nun novo buffer [dende %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
gl: Ficheiro a ler nun novo buffer [dende %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
gl: Ficheiro a inserir sen conversión [dende %s]

en: File to insert [from %s]
gl: Ficheiro a inserir [dende %s]

en: Invalid operating directory: %s
gl: Directorio de traballo non válido: %s

en: Invalid backup directory: %s
gl: Directorio de copia de seguridade non válido: %s

en: Making backup...
gl: Facendo copia de seguridade...

en: Too many existing backup files
gl: Demasiados ficheiros de copia de seguridade

en: Cannot read original file
gl: Non se pode ler o arquivo orixinal

en: Cannot make regular backup
gl: Non se pode facer copia de seguridade regular

en: Trying again in your home directory
gl: Tentando de novo no seu directorio de inicio

en: Cannot make backup
gl: Non se puido facer copia de seguridade

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
gl: Non se puido facer respaldo; ¿continuar e grava-lo arquivo actual?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
gl: Non se puido facer copia de seguridade: %s

en: Can't write outside of %s
gl: Non se pode escribir fóra de %s

en: Error writing temp file: %s
gl: Erro escribindo ficheiro temporal: %s

en: Writing to FIFO...
gl: Escribindo a FIFO...

en: Error writing %s: %s
gl: Erro gravando %s: %s

en: Writing...
gl: Gravando...

en: Error reading temp file: %s
gl: Erro lendo ficheiro temporal: %s

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
gl[0]: Gravouse %zu liña
gl[1]: Graváronse %zu liñas

en:  [DOS Format]
gl:  [Formato DOS]

en:  [Mac Format]
gl:  [Formato Mac]

en:  [Backup]
gl:  [CopiaSeg]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
gl: Engadir a Selección ó Ficheiro polo Principio

en: Append Selection to File
gl: Engadir a Selección ó Ficheiro polo Final

en: Write Selection to File
gl: Gravar a Selección no Ficheiro

en: File Name to Prepend to
gl: Ficheiro ó que Engadir polo Principio

en: File Name to Append to
gl: Ficheiro ó que Engadir polo final

en: File Name to Write
gl: Ficheiro a Gravar

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
gl: Demasiado pequena

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
gl: O ficheiro existe -- non podo sobreescribir

en: Save file under DIFFERENT NAME?
gl: ¿Gravar ficheiro baixo NOME DIFERENTE?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
gl: O ficheiro "%s" xa existe, ¿SOBREESCRIBIR?

en: File on disk has changed
gl: O ficheiro cambió no disco

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
gl: O ficheiro foi modificado dende que o abriu, ¿continua gravando?

en: (more)
gl: (máis)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
gl: Saír

en: Close
gl: Pechar

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
gl: Cancela-la función actual

en: Display this help text
gl: Amosar este texto de axuda

en: Close the current buffer / Exit from nano
gl: Pecha-lo buffer actual / Saír de nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
gl: Grava-lo buffer actual (ou a rexión marcada) no disco

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
gl: Inserir outro ficheiro no buffer actual (ou dentro dun novo buffer)

en: Search forward for a string or a regular expression
gl: Buscar cara adiante cadea ou experesión regular

en: Search backward for a string or a regular expression
gl: Buscar cara atrás cadea ou experesión regular

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
gl: Corta-la liña actual (ou rexión marcada) e gardala no buffer de cortado

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
gl: Pega-lo contido do buffer de cortado na posición do cursor

en: Display the position of the cursor
gl: Amosa-la posición do cursor

en: Invoke the spell checker, if available
gl: Chamar ó corrector ortográfico, se hai un

en: Replace a string or a regular expression
gl: Substituir unha cadea ou expresión regular

en: Go to line and column number
gl: Ir á liña e columna número

en: Mark text starting from the cursor position
gl: Marcar texto comenzando na posición do cursor

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
gl: Copia-la liña actual (ou rexión marcada) e almacenala no buffer de cortado

en: Throw away the current line (or marked region)
gl: Tira-la liña actual (ou rexión marcadas)

en: Indent the current line (or marked lines)
gl: Sangra-la liña actual (ou liñas marcadas)

en: Unindent the current line (or marked lines)
gl: Desangra-la liña actual ou liñas marcadas

en: Undo the last operation
gl: Desface-la última operación

en: Redo the last undone operation
gl: Reface-la última operación desfeita

en: Go back one character
gl: Recuar un carácter

en: Go forward one character
gl: Avanzar un carácter

en: Go back one word
gl: Recuar unha verba

en: Go forward one word
gl: Avanzar unha verba

en: Go to previous line
gl: Pasar á liña previa

en: Go to next line
gl: Pasar á seguinte liña

en: Go to beginning of current line
gl: Pasar ó principio da liña actual

en: Go to end of current line
gl: Pasar ó final da liña actual

en: Go to previous block of text
gl: Pasar ó bloque de texto previo

en: Go to next block of text
gl: Pasar ó seguinte bloque de texto

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
gl: Pasar ó principio do parágrafo, entón ó parágrafo previo

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
gl: Pasar xusto alén do parágrafo, entón ó seguinte parágrafo

en: Go one screenful up
gl: Subir unha pantalla

en: Go one screenful down
gl: Baixar unha pantalla

en: Go to the first line of the file
gl: Pasar á primeira liña do ficheiro

en: Go to the last line of the file
gl: Pasar á derradeira liña do ficheiro

en: Go to the matching bracket
gl: Pasar ó paréntese correspondente

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
gl: Desprazar arriba unha liña sen despraza-lo cursor textualmente

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
gl: Desprazar unha liña abaixo sen despraza-lo cursor textualmente

en: Center the line where the cursor is
gl: Centra-la liña onde está o cursor

en: Switch to the previous file buffer
gl: Cambiar ó anterior ficheiro

en: Switch to the next file buffer
gl: Cambiar ó seguinte ficheiro

en: Insert the next keystroke verbatim
gl: Inseri-la seguinte pulsación literal

en: Insert a tab at the cursor position
gl: Inserir unha lingüeta na posición do cursor

en: Insert a newline at the cursor position
gl: Inserir unha nova liña na posición do cursor

en: Delete the character under the cursor
gl: Borra-lo carácter baixo do cursor

en: Delete the character to the left of the cursor
gl: Borra-lo caracter á esquerda do cursor

en: Delete backward from cursor to word start
gl: Borrar cara atrás dende o cursor ata o comenzo da seguinte palabra

en: Delete forward from cursor to next word start
gl: Borrar cara adiante dende o cursor ata o comenzo da seguinte palabra

en: Cut from the cursor position to the end of the file
gl: Cortar da posición do cursor ó final da liña

en: Justify the current paragraph
gl: Xustifica-lo parágrafo actual

en: Justify the entire file
gl: Xustificar todo o ficheiro

en: Count the number of lines, words, and characters
gl: Conta-lo número de liñas, verbas e caracteres

en: Refresh (redraw) the current screen
gl: Actualiza-la pantalla actual

en: Suspend the editor (if suspension is enabled)
gl: Suspende-lo editor (se a suspensión está activada)

en: Try and complete the current word
gl: Intentar e completa-la palabra actual

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
gl: Comentar/descomenta-la liña actual (ou liñas marcadas)

en: Save file without prompting
gl: Gravar ficheiro sen confirmación

en: Search next occurrence backward
gl: Procura a seguinte ocurrencia cara atrás

en: Search next occurrence forward
gl: Procura a seguinte ocorrencia cara adiante

en: Start/stop recording a macro
gl: Comenzar/para-la gravación dunha macro

en: Run the last recorded macro
gl: Executa-la última macro gravada

en: Place or remove an anchor at the current line
gl: Colocar ou borrar unha áncora na liña actual

en: Jump backward to the nearest anchor
gl: Saltar cara atrás á áncora máis cercana

en: Jump forward to the nearest anchor
gl: Saltar cara adiante á ancora máis cercana

en: Toggle the case sensitivity of the search
gl: Selector de sensibilidade a maiúsculas/minúsculas na busca

en: Reverse the direction of the search
gl: Reverti-la dirección da busca

en: Toggle the use of regular expressions
gl: Selector de uso de expresións regulares

en: Recall the previous search/replace string
gl: Recupera-la anterior cadea de busca/sustitución

en: Recall the next search/replace string
gl: Recupera-la seguinte cadea de busca/sustitución

en: Toggle the use of DOS format
gl: Selector de uso do formato DOS

en: Toggle the use of Mac format
gl: Selector de uso do formato Mac

en: Toggle appending
gl: Selector de engadir ó final

en: Toggle prepending
gl: Selector de engadir previo

en: Toggle backing up of the original file
gl: Selector de copiado de seguridade do ficheiro orixinal

en: Execute a function or an external command
gl: Executar unha función ou comando externo

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
gl: Canaliza-lo buffer actual (ou rexión marcada) ó comando

en: Do not convert from DOS/Mac format
gl: Non converter de formato DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
gl: Selector de uso dun novo buffer

en: Close buffer without saving it
gl: Pechar buffer sen gravar

en: Go to file browser
gl: Ir ó navegador de ficheiros

en: Exit from the file browser
gl: Saír do navegador de ficheiros

en: Go to the first file in the list
gl: Pasar ó primeiro ficheiro da lista

en: Go to the last file in the list
gl: Pasar ó derradeiro ficheiro da lista

en: Go to the previous file in the list
gl: Pasar ó anterior ficheiro da lista

en: Go to the next file in the list
gl: Pasar ó seguinte ficheiro da lista

en: Go to lefthand column
gl: Ir á columna á esquerda

en: Go to righthand column
gl: Ir á columna á dereita

en: Go to first row in this column
gl: Ir á primeira fila nesta columna

en: Go to last row in this column
gl: Ir á derradeira fila nesta columna

en: Search forward for a string
gl: Buscar cadea cara adiante

en: Search backward for a string
gl: Buscar cadea cara atrás

en: Refresh the file list
gl: Refresca-la lista de arquivos

en: Go to directory
gl: Ir ó directorio

en: Invoke the linter, if available
gl: Chamar ó analizador de sintaxe, se hai un

en: Go to previous linter msg
gl: Pasar á anterior mensaxe do analizador

en: Go to next linter msg
gl: Pasar á anterior mensaxe do analizador

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
gl: Invocar un programa para formatear/arranxar/manipula-lo buffer

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
gl: Axuda

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Write Out
gl: Gravar

en: Read File
gl: Ler Fich

en: Justify
gl: Xustificar

en: Refresh
gl: Recargar

en: Where Is
gl: ¿U-lo?

en: Replace
gl: Substituir

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
gl: ¿Onde estaba?

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
gl: Anterior

en: Next
gl: Seguinte

en: Cut
gl: Cortar

en: Paste
gl: Pegar

en: Execute
gl: Executar

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
gl: Posición

en: Go To Line
gl: Ir á liña

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
gl: Desfacer

en: Redo
gl: Refacer

en: Set Mark
gl: Fixar marca

en: Copy
gl: Copiar

en: Case Sens
gl: SensMaiu/min

en: Reg.exp.
gl: Exp.reg.

en: Backwards
gl: Cara atrás

en: No Replace
gl: Non Subst

en: Older
gl: Máis vello

en: Newer
gl: Máis novo

note: TRANSLATORS: Try to keep the next seven strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
gl: Ir ó Directorio

en: To Bracket
gl: Ó delimitador

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
gl: Atrás

en: Forward
gl: Adiante

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
gl: Verba ant

en: Next Word
gl: Verba seg

en: Home
gl: Inicio

en: End
gl: Fin

en: Prev Line
gl: Liña ant

en: Next Line
gl: Liña seg

en: Scroll Up
gl: Desp. arriba

en: Scroll Down
gl: Desp. abaixo

en: Prev Block
gl: Bloque ant

en: Next Block
gl: Bloque seg

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 15 characters.
en: Begin of Paragr.
gl: Prin parágrafo

en: End of Paragraph
gl: Fin parágrafo

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
gl: Páxina ant

en: Next Page
gl: Páxina seg

en: First Line
gl: Prim liña

en: Last Line
gl: Ult liña

en: Prev File
gl: Fich ant

en: Next File
gl: Fich seg

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
gl: Lingüeta

en: Enter
gl: Entrar

en: Backspace
gl: Retroceso

en: Delete
gl: Borrar

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
gl: Borrar Verb Esqr

en: Chop Right
gl: Borrar Verb Dereit

en: Cut Till End
gl: Cortar Ata Fin

en: Full Justify
gl: Xust Complt

en: Word Count
gl: Conta Verbas

en: Verbatim
gl: Entrada Literal

en: Suspend
gl: Suspender

en: Indent
gl: Sangrar

en: Unindent
gl: De-Sangrar

en: Comment Lines
gl: Coment Liñas

en: Complete
gl: Completar

en: Record
gl: Rexistrar

en: Run Macro
gl: Executar Macro

en: Anchor
gl: Áncora

en: Up to anchor
gl: Arriba á áncora

en: Down to anchor
gl: Abaixo á áncora

note: TRANSLATORS: This *deletes* a line or marked region.
en: Zap
gl: Borrar liña/rexión marcada

en: Spell Check
gl: Corrector ortográfico

en: Linter
gl: Analizador

en: Formatter
gl: Formateador

en: Center
gl: Centrar

en: Save
gl: Gravar

en: Pipe Text
gl: Canalizar Texto

en: Go To Text
gl: Ir a Text

en: DOS Format
gl: Formato DOS

en: Mac Format
gl: Formato Mac

en: Append
gl: Engadir ó Final

en: Prepend
gl: Engadir ó Inicio

en: Backup File
gl: Copia Seguridade

en: No Conversion
gl: Conversión non

en: Execute Command
gl: Executar Comando

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
gl: Navegador de arquivos

en: First File
gl: Pri Ficheiro

en: Last File
gl: Derrad Fich

en: Left Column
gl: Columna esquerda

en: Right Column
gl: Columna dereita

en: Top Row
gl: Fila superior

en: Bottom Row
gl: Fila inferior

en: Discard buffer
gl: Descartar buffer

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
gl: Anterior mensaxe do Analizador

en: Next Linter message
gl: Seguinte mensaxe do Analizador

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Help mode
gl: Modo de axuda

en: Constant cursor position display
gl: Posición do cursor constante

en: Soft wrapping of overlong lines
gl: Acortado maino de liñas longas

en: Whitespace display
gl: Amosar espacios en branco

en: Color syntax highlighting
gl: Salientar sintaxe con cor

en: Smart home key
gl: Tecla de 'smart home'

en: Auto indent
gl: Autosangría

en: Cut to end
gl: Cortar ata o final

en: Hard wrapping of overlong lines
gl: Acortado forte de liñas longas

en: Conversion of typed tabs to spaces
gl: Conversión de lingüetas escritas a espacios

en: Mouse support
gl: Permitir rato

en: Suspension
gl: Suspensión

en: Line numbering
gl: Numeración de liña

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
gl: Texto de Axuda do Comando de Busca
    
     Introduza as verbas ou caracteres que lle gustaría buscar, e entón prema Enter. Se hai coincidencia para o texto que introduciu, a pantalla será actualizada á localización da coincidencia máis preto da cadea de busca.
    
     A cadea previa de busca se mostrará entre corchetes despois do indicativo Busca:. Premendo Intro sen introducir ningún texto executará a busca previa.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
gl: Se vostede seleccionou texto con marca e fixo busca con substitución, só se substituirán correspondencias no texto seleccionado.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles en modo Busca:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
gl: Texto de Axuda de Ir á Liña
    
     Introduza o número da liña á que quere ir e prema Intro. Se hai menos liñas de texto que o número introducido, váiselle levar á derradeira liña do ficheiro.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo Ir Á Liña:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
gl: Texto de Axuda de Inserción de Ficheiro
    
     Introduza o nome dun ficheiro a inserir no buffer de ficheiro actual na posición actual do cursor.
    
     Se compilou nano con soporte de múltiples buffers de ficheiro, e activa os buffers múltiples cos modificadores de liña de comando -F ou --multibuffer, co selector Meta-F ou cun ficheiro nanorc, a inserción dun ficheiro fará que se cargue nun buffer separado (empregue Meta-< e > para cambiar entre buffers de ficheiro).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
gl: Se vostede precisa doutro buffer baleiro, non introduza un nome de ficheiro, ou escriba un nome de ficheiro inexistente na entrada do nome de ficheiro a inserir e prema Intro.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo de Inserción de Ficheiro:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
gl: Texto de Axuda da Escritura de Ficheiro
    
     Escriba o nome co que quere garda-lo ficheiro actual e prema Intro para grava-lo ficheiro.
    
     Se seleccionou texto coa marca, preguntaráselle se grava só a parte seleccionada a un ficheiro separado. Para reduci-la posibilidade de sobrescribi-lo ficheiro actual con só unha parte del, o nome do ficheiro actual non é o nome por defecto neste modo.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo de Escritura de Ficheiro:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
gl: Texto de Axuda do Navegador de Ficheiros
    
     O navegador de ficheiros emprégase para amosar visualmente a estructura de directorios para escoller un ficheiro que ler ou escribir. Pode usa-las teclas das frechas ou AvPáx/RePáx para navegar polos ficheiros, e S ou Intro para escolle-lo ficheiro seleccionado ou entrar no directorio seleccionado. Para subir un nivel, escolla o directorio chamado ".." na parte de enriba da lista de ficheiros.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no navegador de ficheiros:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
gl: Texto de Axuda do Comando Busca do Navegador
    
     Introduza as palabras ou caracteres que quere buscar, e prema Intro. Se hai correspondencia para o texto que introduciu, a pantalla actualizarase na posición da aparición máis cercana de correspondencia da cadea de busca.
    
     Amosarase a cadea de busca anterior entre corchetes despois do indicativo Busca:. Ó premer Intro sen introducir ningún texto farase a busca anterior.

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
gl:  As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo de Busca do Navegador:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
gl: Texto de Axuda de Ir ó Directorio do Navegador
    
     Introduza o nome do directorio ó que quere pasar.
    
     Se o completado co tabulador non está desactivado, pode emprega-la tecla Tab para (tratar de) completar automáticamente o nome do directorio.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo Ir Ó Directorio do Navegador:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
gl: Texto de Axuda do Corrector Ortográfico
    
     O corrector ortográfico comproba a ortografía de todo o texto do ficheiro actual. Cando se atopa unha palabra descoñecida, resáltase e pódese editar unha que a substitúa. Despois vai preguntar se se cambian tódalas aparicións da palabra errada no ficheiro actual, ou, se vostede escolleu texto dentro da marca, no texto escollido.
    
     Existen as seguintes funcións no modo Corrector Ortográfico:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
gl: Texto de Axuda de Execución de Comandos
    
     Este modo permítelle inseri-la saída dun comando executado polo intérprete de comandos no buffer actual (ou noutro novo buffer). Se o comando é precedido por '|' (o símbolo de canle), os contidos actuais do buffer (ou rexión marcada) serán encamiñados ó comando.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
gl: Se vostede só necesta outro buffer baleiro, non introduza outro comando.
    
     Tamén pode coller unha de catro ferramentas, ou cortar un anaco grande de buffer, ou deixa-lo editor durmindo.

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
gl:  As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo de Execución de Comando:

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
gl: === Linter ===
    
     Neste modo, a barra de estado mostra unha mensaxe ou aviso, e o cursor se pon na posición correspondente no arquivo. Con PáxArriba e PáxAbaixo vostede pode cambiar a anteriores ou posteriores mensaxes

en:  The following function keys are available in Linter mode:
gl:  As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo de Analizador:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
gl: Axuda principal de nano
    
     O editor nano está deseñado para emula-la funcionalidade e facilidade de uso do editor de texto UW Pico. Hai catro seccións principais no editor: a liña superior amosa a versión do programa, o nome do ficheiro que se está a editar, e se o ficheiro foi modificado ou non. A seguinte é a fiestra principal do editor, que amosa o ficheiro que se edita. A liña de estado é a terceira liña dende o fondo e amosa mensaxes importantes.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
gl: As derradeiras días liñas amosan os atallos de teclado máis usados no editor.
    
     Os atallos de teclado escríbense como segue: As secuencias coa tecla de Control son nomeadas cun caret '^' e pode ser introducida usando a tecla Ctrl ou premendo a tecla Esc dúas veces. As secuencias coa tecla Meta son nomeadas co símbolo 'M-' e poden ser introducidas usando as teclas Alt, Cmd ou Esc, dependendo da configuración do seu teclado.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
gl: Ademáis, premendo Esc dúas veces e escribindo un decimal de tres díxitos dende 000 a 255 introducirá o carácter co correspondente valor. As seguintes entradas están dispoñibles na fiestra do editor principal. As teclas alternativas son amosadas entre parénteses

en: enable/disable
gl: activar/desactivar

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
gl: Incapaz de crear directorio %s: %s
    Requírese para gravar/cargar o historial de busca ou posición do cursor

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
gl: A ruta %s non é un directorio e o necesita ser.
    Nano será incapaz de cargar ou gravar o historial de busca ou posición do cursor

en: Key is invalid in view mode
gl: A tecla non é válida en modo vista

en: This function is disabled in restricted mode
gl: Esta función está deshabilitada en modo restrinxido

en: No file name
gl: Non hai nome de ficheiro

en: Save modified buffer?
gl: ¿Grava-lo buffer modificado?

en: 
    Buffer written to %s
gl: 
    Gravouse o buffer en %s

en: 
    Buffer not written to %s: %s
gl: 
    Non se gravou o buffer en %s: %s

en: 
    Too many .save files
gl: 
    Demasiados ficheiros .save

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
gl: Uso: nano [OPCIÓNS] [[+LIÑA[,COLUMNA]] FICHEIRO]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
gl: Para coloca-lo cursor nuna liña específica dun arquivo, poña o seu número cun
    '+' antes do nome. O número de columna pode engadirse despóis dunha coma.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
gl: Cando un nome de arquivo é '-', nano le da entrada estándar.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
gl: Opción

en: Long option
gl: Opción longa

en: Meaning
gl: Significado

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
gl: Activar tecla 'smart home'

en: Save backups of existing files
gl: Gravar copias de seguridade dos ficheiros existentes

en: Directory for saving unique backup files
gl: Directorio para gravar ficheiros de copia de seguridade únicos

en: Use bold instead of reverse video text
gl: Usar texto groso na vez de texto de video reverso

en: Convert typed tabs to spaces
gl: Convertir as lingüetas escritas a espacios

en: Read a file into a new buffer by default
gl: Le-lo ficheiro nun novo buffer por defecto

en: Use (vim-style) lock files
gl: Usar ficheiros de bloqueo (estilo vim)

en: Log & read search/replace string history
gl: Gravar e le-la historia de cadeas a buscar/substituír

en: Don't look at nanorc files
gl: Non mirar nos ficheiros nanorc

en: -J <number>
gl: -J <número>

en: --guidestripe=<number>
gl: --guidestripe=<número>

en: Show a guiding bar at this column
gl: Mostrar barra guía nesta columna

en: Fix numeric keypad key confusion problem
gl: Solucionar problema de confusión de teclado numérico

en: Don't add an automatic newline
gl: Non engadir unha nova liña automática

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
gl: Borrar espacios finais no cortado forte

en: Don't convert files from DOS/Mac format
gl: Non converti-los ficheiros do formato DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
gl: Espacio ó comenzo indica novo parágrafo

en: Log & read location of cursor position
gl: Rexistrar e ler a posición do cursor

en: -Q <regex>
gl: -Q <expreg>

en: --quotestr=<regex>
gl: --quotestr=<expreg>

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
gl: Expresión regular para atopar marca de cita

en: Restrict access to the filesystem
gl: Restrinxir acceso ó sistema de ficheiros

en: Display overlong lines on multiple rows
gl: Mostrar liñas longas en múltiples filas

en: -T <number>
gl: -T <número>

en: --tabsize=<number>
gl: --tabsize=<número>

en: Make a tab this number of columns wide
gl: Face-la lingüeta deste número de columnas de ancho

en: Wipe status bar upon next keystroke
gl: Limpa-la barra de estado despóis da seguinte pulsación

en: Print version information and exit
gl: Amosar información sobre a versión e saír

en: Detect word boundaries more accurately
gl: Detectar contornos das verbas máis axeitadamente

en: -X <string>
gl: -X <cadea>

en: --wordchars=<string>
gl: --wordchars=<cadea>

en: Which other characters are word parts
gl: Que outros caracteres son parte de palabras

en: -Y <name>
gl: -Y <nome>

en: --syntax=<name>
gl: --syntax=<nome>

en: Syntax definition to use for coloring
gl: Definición de sintaxe a empregar para corear

en: Let Bsp and Del erase a marked region
gl: Deixar Bsp e Del borrar unha rexión marcada

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
gl: Ó facer cortado suave, facelo no espacio

en: Automatically hard-wrap overlong lines
gl: Facer cortado forte automático de liñas longas

en: Constantly show cursor position
gl: Amosa-la posición do cursor constantemente

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
gl: Arranxa-lo problema de confusión Retroceso/Borrar

en: Keep the line below the title bar empty
gl: Mante-la liña baixo a barra de título baleira

en: -f <file>
gl: -f <ficheiro>

en: --rcfile=<file>
gl: --rcfile=<ficheiro>

en: Use only this file for configuring nano
gl: Use só este ficheiro para configurar nano

en: Show cursor in file browser & help text
gl: Mostrar cursor no navegador de arquivos e texto de axuda

en: Show this help text and exit
gl: Amosar este texto de axuda e saír

en: Automatically indent new lines
gl: Sangra-las novas liñas automáticamente

en: Scroll per half-screen, not per line
gl: Desprazamento de media-pantalla, non por liña

en: Show line numbers in front of the text
gl: Mostrar números de liña diante do texto

en: Enable the use of the mouse
gl: Emprega-lo rato

en: Do not read the file (only write it)
gl: Non ler o ficheiro (só escribir nel)

en: Set operating directory
gl: Establece-lo directorio de traballo

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
gl: Conserva-las teclas XON (^Q) e XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
gl: Mostrar unha posición+indicador de parte

en: -r <number>
gl: -r <número>

en: --fill=<number>
gl: --fill=<número>

en: Set width for hard-wrap and justify
gl: Fixar ancho para cortado forte e xustificar

en: -s <program>
gl: -s <programa>

en: --speller=<program>
gl: --speller=<programa>

en: Use this alternative spell checker
gl: Usar este corrector ortográfico alternativo

en: Save changes on exit, don't prompt
gl: Gravar ó saíren, sen preguntar

en: Save a file by default in Unix format
gl: Grava-lo arquivo por defecto en formato Unix

en: View mode (read-only)
gl: Modo visualización (só lectura)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
gl: Non facer cortado forte liñas longas [por defecto]

en: Don't show the two help lines
gl: Non amosa-las dúas liñas de axuda

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
gl: Facer Ctrl+Dereita parar ó final das verbas

en: Enable suspension
gl: Permitir suspensión

en: Show some states on the title bar
gl: Mostrar algúns estados na barra de título

en: Also try magic to determine syntax
gl: Tamén intentar maxia para determinar sintaxe

en:  GNU nano, version %s
gl: GNU nano, versión %s

en:  (C) 2014-%s the contributors to nano
gl:  (C) 2014-%s os contribuíntes a nano

en:  Compiled options:
gl: Opcións de compilación

en: Could not reconnect stdin to keyboard
gl: Non se puido reabri-la stdin dende o teclado

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
gl: Lendo dato de teclado; escriba ^D ou ^D^D para finalizar

en: Failed to open stdin: %s
gl: Fallou abrindo stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
gl: Recibiuse SIGHUP ou SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
gl: ¡Sintoo! ¡Nano estrelouse! Código: %d. Por favor, informe do erro.

en: Use "fg" to return to nano.
gl: Empregue "fg" para voltar a nano.

en: Suspension is not enabled
gl: Suspensión non activa

en: enabled
gl: activado

en: disabled
gl: desactivado

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
gl: Secuencia descoñecida

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
gl: Tecla non asociada: F%i

en: Unbound key
gl: Tecla non asociada

en: Unbindable key: M-^%c
gl: Tecla non asociable: M-^%c

en: Unbound key: Sh-M-%c
gl: Tecla non asociada: Sh-M-%c

en: Unbound key: M-%c
gl: Tecla non asociada: M-%c

en: Unbindable key: ^[
gl: Tecla non asociable: ^[

en: Unbound key: ^%c
gl: Tecla non asociada: ^%c

en: Unbound key: %c
gl: Tecla non asociada: %c

en: Guide column "%s" is invalid
gl: A columna guía "%s" non é válida

en: Requested tab size "%s" is invalid
gl: O tamaño de lingüeta solicitado "%s" non é válido

en: Requested fill size "%s" is invalid
gl: O tamaño de recheo solicitado "%s" non é válido

en: Type '%s -h' for a list of available options.
gl: Escriba '%s -h' para a lista de opcións dispoñibles.

en: Bad quoting regex "%s": %s
gl: Expresión regular de cita "%s" incorrecta: %s

en: Invalid search modifier '%c'
gl: Modificador de busca inválido '%c'

en: Empty search string
gl: Cadea de busca baleira

en: Invalid line or column number
gl: Número de liña ou columna inválido

en: Can open just one file
gl: Non se pode abrir só un arquivo

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
gl: Benvido a nano.  Para axuda básica, prema Ctrl+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
gl: SsYy

en: Aa
gl: TtAa

en: Yes
gl: Si

en: No
gl: Non

en: All
gl: Todo

en: Mistakes in '%s'
gl: Erros en '%s'

en: Problems with history file
gl: Problemas co arquivo de historial

en: Error in %s on line %zu:
gl: Erro en %s na liña %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
gl: O argumento '%s' ten un " sen rematar

en: Regex strings must begin and end with a " character
gl: As cadeas de expresión regular deben comezar e rematar cun carácter "

en: Empty regex string
gl: Cadea de expresión regular baleira

en: Bad regex "%s": %s
gl: Expresión regular "%s" incorrecta: %s

en: Missing syntax name
gl: Falla o nome da sintaxe

en: Unpaired quote in syntax name
gl:  Cita sen pechar en nome de sintaxe

en: The "none" syntax is reserved
gl: A sintaxe "none" está reservada

en: The "default" syntax does not accept extensions
gl: A sintaxe "default" non toma extensións

en: Syntax "%s" has no color commands
gl: A sintaxe "%s" non ten directiva de cor

en: Missing key name
gl: Falla o nome de tecla

en: Key name %s is invalid
gl: O nome de tecla %s non é válido

en: Must specify a function to bind the key to
gl: Debe especifica-la función para asociar á tecla

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
gl: Debe especificar un menú (ou "all") no que asociar/liberar a tecla

en: Cannot map name "%s" to a function
gl: Non se puido sinalar o nome "%s" para unha función

en: Cannot map name "%s" to a menu
gl: Non se puido sinalar o nome "%s" para un menu

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
gl: A función '%s' non existe no menú '%s'

en: Keystroke %s may not be rebound
gl: A combinación %s non se pode restablecer

en: Command "%s" not understood
gl: Non se entende a directiva "%s"

en: Error expanding %s: %s
gl: Erro expandindo %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
gl: A cor '%s' non colle prefixo

en: Color "%s" not understood
gl: Non se entende a cor "%s"

en: An attribute requires a subsequent comma
gl: Un atributo precisa dunha coma subseguinte

en: Missing color name
gl: Falla o nome da cor

en: Missing regex string after '%s' command
gl: Falla a expresión regular despois da instrución '%s'

en: "start=" requires a corresponding "end="
gl: "start=" precisa dun "end=" correspondente

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
gl: A instrución '%s' require ir precedida do comando 'syntax'

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
gl: A sintaxe "default" non toma a expresión regular '%s'

en: Missing argument after '%s'
gl: Falla o argumento despois de '%s'

en: Argument of '%s' lacks closing "
gl: O argumento '%s' ten un " sen pechar

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
gl: Non hai chave é asociada á función '%s' no menú '%s'. Saíndo.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
gl: Se o precisa, use nano coa opción -I se precisa axeita-la súa configuración no nanorc

en: Could not find syntax "%s" to extend
gl: Non se puido atopar sintaxe "%s" para extender

en: Command "%s" not allowed in included file
gl: A directiva "%s" non se permite no ficheiro incluído

en: Missing option
gl: Opción non atopada

en: Unknown option "%s"
gl: Opción descoñecida "%s"

en: Cannot unset option "%s"
gl: Non se pode desactivar opción "%s"

en: Option "%s" requires an argument
gl: A opción "%s" precisa dun argumento

en: Argument is not a valid multibyte string
gl: O argumento non é unha cadea multibyte válida

en: Non-blank characters required
gl: Se requiren caracteres non baleiros

en: Even number of characters required
gl: Requírese número par de caracteres

en: Two single-column characters required
gl: Se requiren dous caracteres de columna simple

en: Specified rcfile does not exist
gl: O ficheiro rc especificado non existe

en: I can't find my home directory!  Wah!
gl: ¡Non podo atopa-lo meu directorio de inicio! ¡Aaagh!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
gl:  [Sensible ás Maiúsculas/Minúsculas]

en:  [Regexp]
gl:  [Expreg]

en:  (to replace) in selection
gl:  (para substituír) na selección

en:  (to replace)
gl: (para substituír)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
gl: Buscando...

en: "%.*s%s" not found
gl: non se atopou "%.*s%s"

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
gl: ¿Substituír?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
gl: Substituír por

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
gl[0]: Fíxose %zd substitución
gl[1]: Fixéronse %zd substitucións

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
gl: Introduza liña número, columna número

en: Not a bracket
gl: Non hai delimitador

en: No matching bracket
gl: Non hai parella do delimitador

en: Placed anchor
gl: Áncora colocada

en: Removed anchor
gl: Áncora borrada

en: Jumped to anchor
gl: Saltou á áncora

en: This is the only anchor
gl: Esta é a única áncora

en: There are no anchors
gl: Non hai áncoras

en: Mark Set
gl: Marca activada

en: Mark Unset
gl: Marca desactivada

en: Commenting is not supported for this file type
gl: Os comentarios non están soportados por este tipo de arquivo

en: Cannot comment past end of file
gl: Non se pode comentar alen do final do arquivo

en: Nothing to undo
gl: Nada para desfacer

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
gl: engadido

en: line break
gl: ruptura de liña

en: deletion
gl: borrado

en: line join
gl: unión de liña

en: replacement
gl: substitución

en: erasure
gl: rectificación

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
gl: cortado

en: paste
gl: pegado

en: insertion
gl: inserción

en: indent
gl: sangrado

en: unindent
gl: desangrado

en: comment
gl: comentado

en: uncomment
gl: descomentado

en: Undid %s
gl: Desfíxose %s

en: Nothing to redo
gl: Nada para refacer

en: Redid %s
gl: Refíxose %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
gl: xustificación

en: Selection is empty
gl: Selección baleira

en: Justified selection
gl: Selección xustificada

en: Justified file
gl: Xustificouse o ficheiro

en: Justified paragraph
gl: Xustificouse o parágrafo

en: Buffer is empty
gl: Buffer baleiro

en: Invoking formatter...
gl: Chamando ó formateador...

en: Error invoking '%s'
gl: Erro ó chamar '%s'

en: Program '%s' complained
gl: O programa '%s' queixouse

en: Nothing changed
gl: Non cambiou nada

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
gl: corrección ortográfica

en: formatting
gl: formateando

en: Finished checking spelling
gl: Rematou a corrección ortográfica

en: Buffer has been processed
gl: Procesouse o buffer

en: Unfindable word: %s
gl: A palabra non se atopa: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
gl: Editar unha substitución

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
gl: Verba Seguinte...

en: Invoking spell checker...
gl: Chamando ó corrector ortográfico...

en: Could not get size of pipe buffer
gl: Non se puido obte-lo tamaño do buffer da canle

en: Error invoking "uniq"
gl: Erro ó chamar "uniq"

en: Error invoking "sort"
gl: Erro ó chamar "sort"

en: Error invoking "spell"
gl: Erro ó chamar "spell"

en: No linter is defined for this type of file
gl: Non hai definido analizador para este tipo de ficheiros

en: Save modified buffer before linting?
gl: Gravar o buffer modificado antes da análise

en: Invoking linter...
gl: Invocando analizador...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
gl: Atopáronse 0 liñas analizables pola directiva: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
gl: Esta mensaxe é polo ficheiro pechado %s, ¿abrir nun novo buffer?

en: No messages for this file
gl: Non hai mensaxes para este ficheiro

en: At first message
gl: No comenzo da mensaxe

en: At last message
gl: No final da mensaxe

en: No formatter is defined for this type of file
gl: Non hai definido formateador para este tipo de ficheiros

en: In Selection:
gl: In Selección:

en: line | lines
gl[0]: liña
gl[1]: liñas

en: word | words
gl[0]: verba
gl[1]: verbas

en: character | characters
gl[0]: carácter
gl[1]: carácters

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
gl: Entrada Literal

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
gl: Código inválido

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
gl: Non hai anaco de verba

en: No further matches
gl: Non hai máis coincidencias

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
gl: Non hai coincidencias

en: Nano is out of memory!
gl: ¡A nano esgotóuselle a memoria!

en: Recording a macro...
gl: Gravando unha macro

en: Stopped recording
gl: Parou de gravar

en: Cannot run macro while recording
gl: Non se pode executar macro mentres se grava

en: Macro is empty
gl: Macro baleira

en: Too many errors from stdin
gl: Demasiados erros de stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
gl: Entrada Unicode: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
gl: Analizando --

en: View
gl: Ver

en: Modified
gl: Modificado

en: Restricted
gl: Restrinxido

en: line %zd/%zd (%d%%), col %zu/%zu (%d%%), char %zu/%zu (%d%%)
gl: liña %zd/%zd (%d%%), col %zu/%zu (%d%%), car %zu/%zu (%d%%)

en: The nano text editor
gl: O editor de texto nano

en: version
gl: versión

en: Brought to you by:
gl: Por cortesía de:

en: Special thanks to:
gl: Gracias en especial a:

en: The Free Software Foundation
gl: A Free Software Foundation

en: the many translators and the TP
gl: os moitos tradutores e o TP

en: For ncurses:
gl: Por ncurses:

en: and anyone else we forgot...
gl: e a todos os que esquencemos...

en: Thank you for using nano!
gl: ¡Gracias por usar nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
gl: %s: a opción '%s%s' é ambigua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
gl: %s: a opción '%s%s' é ambigua; posibilidades:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
gl: %s: opción non recoñecida '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción '%s%s' non permite un argumento

en: %s: option '%s%s' requires an argument
gl: %s: a opción '%s%s' precisa dun argumento

en: %s: invalid option -- '%c'
gl: %s: opción non válida -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
gl: %s: a opción precisa dun argumento -- '%c'

en: Success
gl: Éxito

en: No match
gl: Non hai coincidencia

en: Invalid regular expression
gl: Expresión regular non válida

en: Invalid collation character
gl: Carácter de colocación non válido

en: Invalid character class name
gl: Nome de clase de carácter non válido

en: Trailing backslash
gl: Barra invertida final

en: Invalid back reference
gl: Referencia posterior non válida

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
gl: [, [^, [:, [., ou [= desparellado

en: Unmatched ( or \(
gl: ( ou \( desparellado

en: Unmatched \{
gl: \{ desparellado

en: Invalid content of \{\}
gl: Contido non válido de \{\}

en: Invalid range end
gl: Fin de rango non válido

en: Memory exhausted
gl: Memoria esgotada

en: Invalid preceding regular expression
gl: Expresión regular precedente non válida

en: Premature end of regular expression
gl: Final prematuro da expresión regular

en: Regular expression too big
gl: Expresión regular demasiado grande

en: Unmatched ) or \)
gl: ) ou \) desparellado

en: No previous regular expression
gl: Non hai expresión regular previa
