make 3.80 - en to tr translation catalogue (373 entries)

en: attempt to use unsupported feature: `%s'
tr: desteklenmeyen özelliği kullanmaya çalışıyor: `%s'

en: touch archive member is not available on VMS
tr: VMS'de işe yaramayan arşiv üyesine dokunup geçiyor

en: touch: Archive `%s' does not exist
tr: Dokunulup geçildi: Arşiv `%s' yok

en: touch: `%s' is not a valid archive
tr: Dokunulup geçildi: `%s' geçerli bir arşiv değil

en: touch: Member `%s' does not exist in `%s'
tr: Dokunulup geçildi: Üye `%s', `%s' içinde yok

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on `%s'
tr: Dokunulup geçildi: `%s' deki ar_member_touch'dan dönen kod hatalı

en: lbr$set_module failed to extract module info, status = %d
tr: lbr$set_module modül bilgisini çıkarırken başarısız oldu, durum = %d

en: lbr$ini_control failed with status = %d
tr: lbr$ini_control durum =%d ile başarısız oldu

en: unable to open library `%s' to lookup member `%s'
tr: `%s' kaynakçası `%s' üyesine bakmak için açılamadı

en: Member `%s'%s: %ld bytes at %ld (%ld).
tr: Üye `%s'%s: %ld bayt  %ld 'de (%ld).

en:  (name might be truncated)
tr: (isim kırpılmış olmalı)

en:   Date %s
tr:   Tarih %s

en:   uid = %d, gid = %d, mode = 0%o.
tr:   Kull-kim = %d, Grup-kim = %d, kip = 0%o.

en: *** Break.
tr: *** Bırakıldı.

en: *** [%s] Archive member `%s' may be bogus; not deleted
tr: *** [%s] Arşiv üyesi `%s' sahte olabilir; silinmedi

en: *** Archive member `%s' may be bogus; not deleted
tr: *** Arşiv üyesi `%s' sahte olabilir; silinmedi

en: *** [%s] Deleting file `%s'
tr: *** [%s] `%s' dosyası siliniyor

en: *** Deleting file `%s'
tr: *** `%s' dosyası siliniyor

en: #  commands to execute
tr: #  çalıştırma komutları

en:  (built-in):
tr:  (paket içinde):

en:  (from `%s', line %lu):
tr:  (`%s'den, satır %lu):

en: 
    # Directories
tr: 
    # Dizin

en: # %s: could not be stat'd.
tr: # %s: durumlanamadı.

en: # %s (key %s, mtime %d): could not be opened.
tr: # %s (anahtar (key) %s, değişiklik tarihi (mtime) %d): açılamadı.

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]): could not be opened.
tr: # %s (aygıt %d, i-düğüm [%d,%d,%d]): açılamadı.

en: # %s (device %ld, inode %ld): could not be opened.
tr: # %s (aygıt %ld, i-düğüm %ld): açılamadı.

en: # %s (key %s, mtime %d):
tr: # %s (anahtar (key) %s, değişiklik tarihi (mtime) %d):

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]):
tr: # %s (aygıt %d, i-düğüm [%d,%d,%d]):

en: # %s (device %ld, inode %ld):
tr: # %s (aygıt %ld, i-düğüm %ld):

en: No
tr: Hayır

en:  files,
tr:  dosyaları,

en: no
tr: hayır

en:  impossibilities
tr: olanaksızlıklar

en:  so far.
tr:  çok uzak.

en:  impossibilities in %lu directories.
tr:  %lu dizinde olanaksızlıklar.

en: Recursive variable `%s' references itself (eventually)
tr: Çevrimsel değişken `%s' tekrar kendine bağıntılı (sonuçta)

en: unterminated variable reference
tr: sonlandırılmamış değişken bağıntısı

en: Commands were specified for file `%s' at %s:%lu,
tr: `%s' dosyası için komutlar %s:%lu de belirtildi,

en: Commands for file `%s' were found by implicit rule search,
tr: `%s' dosyası için komutlar örtük kural aramasında bulundu,

en: but `%s' is now considered the same file as `%s'.
tr: fakat `%s' şimdi `%s' dosyası ile aynı dosya olarak düşünülmeli.

en: Commands for `%s' will be ignored in favor of those for `%s'.
tr: `%s' dosyası için komutlar `%s' lehine yoksayılmış olacak.

en: can't rename single-colon `%s' to double-colon `%s'
tr: tek-sütun `%s', çift-sütun `%s' olarak yeniden adlandırılamaz

en: can't rename double-colon `%s' to single-colon `%s'
tr: çift-sütun `%s', tek-sütun `%s' olarak yeniden adlandırılamaz

en: *** Deleting intermediate file `%s'
tr: *** Aracı dosya `%s' siliniyor

en: Removing intermediate files...
tr: Aracı dosyalar siliniyor...

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
tr: %s: Tarih damgası kapsamdışı; yerine %s kullanılıyor

en: Current time
tr: Şu an

en: # Not a target:
tr: # Bir hedef değil:

en: #  Precious file (prerequisite of .PRECIOUS).
tr: #  Kıymetli dosya (.PRECIOUS  önceden gerekliliği).

en: #  Phony target (prerequisite of .PHONY).
tr: #  Sahte hedef (.PHONY önceden gerekliliği).

en: #  Command-line target.
tr: #  Komut-satırı hedefi.

en: #  A default or MAKEFILES makefile.
tr: #  Bir öntanımlı ya da MAKEFILES çevre değişkeni ile atanmış bir make dosyası

en: #  Implicit rule search has been done.
tr: #  Örtük kural araştırması yapılmıştı.

en: #  Implicit rule search has not been done.
tr: #  Örtük kural araştırması yapılmamıştı.

en: #  Implicit/static pattern stem: `%s'
tr: #  Örtük/değişmeyen kalıp kökü: `%s'

en: #  File is an intermediate prerequisite.
tr: #  Orta seviyede önceden gerekli bir dosya (öncelikle gerekli dosyalara aracılık eden dosya)

en: #  Also makes:
tr: #  Oluştursa da:

en: #  Modification time never checked.
tr: #  Değişiklik zamanı hiç kontrol edilmedi.

en: #  File does not exist.
tr: #  Dosya yok.

en: #  File is very old.
tr: #  Dosya çok eski.

en: #  Last modified %s
tr: #  Son değişiklik tarihi %s

en: #  File has been updated.
tr: #  Dosya güncelleştirilmişti.

en: #  File has not been updated.
tr: #  Dosya güncelleştirilmemişti.

en: #  Commands currently running (THIS IS A BUG).
tr: #  Komutlar şu an işlemlerini sürdürüyor (BU BİR YAZILIM HATASI).

en: #  Dependencies commands running (THIS IS A BUG).
tr: #  Bağımlılıkların komutları işlemlerini sürdürüyor (BU BİR YAZILIM HATASI).

en: #  Successfully updated.
tr: #   Tamamen güncellendi.

en: #  Needs to be updated (-q is set).
tr: #   Güncellenmiş olması gerekir (-q verildi).

en: #  Failed to be updated.
tr: #  Güncellenmiş olamadı.

en: #  Invalid value in `update_status' member!
tr: #  `update_status' üyesinde geçersiz değer!

en: #  Invalid value in `command_state' member!
tr: #  `command_state' üyesinde geçersiz değer!

en: 
    # Files
tr: 
    # Dosyalar

en: 
    # files hash-table stats:
    #
tr: 
    # dosyaların hash tablosu durumları:
    #

en: non-numeric first argument to `word' function
tr: `word' işlevinde sayısal olmayan ilk argüman

en: first argument to `word' function must be greater than 0
tr: `word' işlevinin ilk argümanı sıfırdan büyük olmalı

en: non-numeric first argument to `wordlist' function
tr: `wordlist' işlevinde sayısal olmayan ilk argüman

en: non-numeric second argument to `wordlist' function
tr: `wordlist' işlevinde sayısal olmayan ikinci argüman

en: create_child_process: DuplicateHandle(In) failed (e=%d)
tr: create_child_process: DuplicateHandle(In) başarısız (e=%d)

en: create_child_process: DuplicateHandle(Err) failed (e=%d)
tr: create_child_process: DuplicateHandle(Err) başarısız (e=%d)

en: CreatePipe() failed (e=%d)
tr: CreatePipe() başarısız (e=%d)

en: windows32_openpipe (): process_init_fd() failed
tr: windows32_openpipe (): process_init_fd() başarısız

en: Cleaning up temporary batch file %s
tr: Geçici komut-listesi (batch) dosyası %s temizleniyor

en: Insufficient number of arguments (%d) to function `%s'
tr: Argüman sayısı (%d) `%s' işlevinde yetersiz

en: Unimplemented on this platform: function `%s'
tr: Bu platformda gerçekleştirilmemiş: işlev `%s'

en: unterminated call to function `%s': missing `%c'
tr: `%s' işlemine çağrı sonlandırılmamış: `%c' kayıp

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s: `%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: seçenek `%c%s' argümansız kullanılır

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s: `%s' seçeneği bir argümanla kullanılır

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s: `--%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s: `%c%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: kuraldışı seçenek -- %c

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s: geçersiz seçenek -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: `-W %s' seçeneği argümansız kullanılır

en: can't allocate %ld bytes for hash table: memory exhausted
tr: hash tablosu için %ld bayt ayrılamıyor: bellek tükendi

en: Load=%ld/%ld=%.0f%%,
tr: Yük=%ld/%ld=%.0f%%,

en: Collisions=%ld/%ld=%.0f%%
tr: Çakışmalar=%ld/%ld=%.0f%%

en: Looking for an implicit rule for `%s'.
tr: `%s' için bir örtük kural arıyor.

en: Looking for archive-member implicit rule for `%s'.
tr: `%s' için arşiv-üyesi örtük kural arıyor.

en: Avoiding implicit rule recursion.
tr: Örtük kural çevrimi görmezden geliniyor.

en: Trying pattern rule with stem `%.*s'.
tr: `%.*s' köküyle kalıp kuralı deneniyor.

en: Rejecting impossible implicit prerequisite `%s'.
tr: Örtük önceden gereklilik `%s' olanaksız olduğundan reddediliyor.

en: Rejecting impossible rule prerequisite `%s'.
tr: Kural önceden gerekliliği `%s' olanaksız olduğundan reddediliyor.

en: Trying implicit prerequisite `%s'.
tr: Örtük önceden gereklilik `%s' deneniyor.

en: Trying rule prerequisite `%s'.
tr: Kural önceden gerekliliği `%s' deneniyor.

en: Found prerequisite `%s' as VPATH `%s'
tr: Önceden gereklilik `%s' VPATH `%s' olarak bulundu.

en: Looking for a rule with intermediate file `%s'.
tr: Aracı dosya `%s' ile bir kural arıyor.

en: *** [%s] Error 0x%x (ignored)
tr: *** [%s] Hata 0x%x (yoksayıldı)

en: *** [%s] Error 0x%x
tr: *** [%s] Hata 0x%x

en: [%s] Error %d (ignored)
tr: [%s] Hata %d (yoksayıldı)

en: *** [%s] Error %d
tr: *** [%s] Hata %d

en:  (core dumped)
tr:  (bellek kopyası - core dosyası - diske yazıldı)

en: Warning: Empty redirection
tr: Uyarı: Boş yönlendirme

en: Syntax error, still inside '"'
tr: Dosyada hala yazılış hatası var: '"'

en: Got a SIGCHLD; %u unreaped children.
tr: SIGCHLD sinyali alındı; %u sağlanmamış ast dosya.

en: *** Waiting for unfinished jobs....
tr: *** Bitmemiş işler için bekliyor....

en: Live child 0x%08lx (%s) PID %ld %s
tr: Ast dosya işini sürdürüyor: 0x%08lx (%s) PID %ld %s

en:  (remote)
tr:  (karşıdan)

en: Reaping losing child 0x%08lx PID %ld %s
tr: Kaybeden ast dosya sağlanıyor: 0x%08lx PID %ld %s

en: Reaping winning child 0x%08lx PID %ld %s
tr: Kazanan ast dosya sağlanıyor: 0x%08lx PID %ld %s

en: Cleaning up temp batch file %s
tr: Geçici komut-listesi dosyası %s temizleniyor

en: Removing child 0x%08lx PID %ld%s from chain.
tr: Ast 0x%08lx PID %ld%s zincirden kaldırılıyor

en: write jobserver
tr: iş-sunucusu yazıyor

en: Released token for child 0x%08lx (%s).
tr: Ast 0x%08lx (%s) için simge (token) kullanıma sunuldu.

en: process_easy() failed failed to launch process (e=%d)
tr: Başarısız olan süreç oluşturma işlemine process_easy() sebep oldu (e=%d)

en: 
    Counted %d args in failed launch
tr: 
    Sayılan %d argüman ile başarısız oldu

en: Putting child 0x%08lx (%s) PID %ld%s on the chain.
tr: Ast 0x%08lx (%s) PID %ld%s zincire konuluyor.

en: Obtained token for child 0x%08lx (%s).
tr: Ast 0x%08lx (%s) için simge (token) sağlandı.

en: read jobs pipe
tr: görev listesi okunuyor

en: cannot enforce load limits on this operating system
tr: işletim sisteminde yük sınırlarına ulaşılamadı

en: cannot enforce load limit:
tr: ulaşılamayan yük sınırı:

en: internal error: `%s' command_state
tr: içsel hata: `%s' command_state

en: -warning, CTRL-Y will leave sub-process(es) around.
tr: -uyarı, CTRL-Y etraftaki alt-süreç(ler)i bıraktıracak.

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
tr: -uyarı, DCL den yönetimi almak için CTRL-Y'yi yeniden etkinleştirebilirsiniz.

en: BUILTIN [%s][%s]
tr: OLUŞUMİÇİ [%s][%s]

en: BUILTIN CD %s
tr: OLUŞUMİÇİ CD %s

en: BUILTIN RM %s
tr: OLUŞUMİÇİ RM %s

en: Unknown builtin command '%s'
tr: Oluşumiçi komut '%s' bilinmiyor

en: Error, empty command
tr: Hata, boş komut

en: fopen (temporary file)
tr: fopen (geçici dosya)

en: Redirected input from %s
tr: %s den yönlendirilmiş girdi

en: Redirected error to %s
tr: %s e yönlendirilmiş hata

en: Redirected output to %s
tr: %s e yönlendirilmiş çıktı

en: Executing %s instead
tr: %s yerine çalıştırılıyor

en: Error spawning, %d
tr: doğum hatası, %d

en: make reaped child pid %d, still waiting for pid %d
tr: make pid %d ast süreci kaldırdı ama hala pid %d için bekliyor

en: %s: Command not found
tr: %s: Komut bulunamadı

en: %s: Shell program not found
tr: %s: Kabuk uygulaması bulunamadı

en: $SHELL changed (was `%s', now `%s')
tr: $SHELL değişti (`%s' idi, şimdi `%s')

en: Creating temporary batch file %s
tr: %s geçici komut-liste dosyasını oluşturuyor

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
tr: %s (satır %d) kabuk bağlamı hatalı (!unixy && !batch_mode_shell)

en: Options:
tr: Seçenekler:

en:   -b, -m                      Ignored for compatibility.
tr:   -b, -m                      Uyumluluk için yoksayıldı.

en:   -B, --always-make           Unconditionally make all targets.
tr:   -B, --always-make           Tüm hedefler koşulsuz olarak oluşturulur.

en:   -C DIRECTORY, --directory=DIRECTORY
                                  Change to DIRECTORY before doing anything.
tr:   -C DİZİN, --directory=DIZIN Birşey yapmadan önce DİZİNe geçilir.

en:   -d                          Print lots of debugging information.
tr:   -b, -m                      Bir sürü hata ayıklama bilgisi basar.

en:   --debug[=FLAGS]             Print various types of debugging information.
tr:   --debug[=SEÇENEKLER]        Çeşitli türde hata ayıklama bilgileri basar.

en:   -e, --environment-overrides
                                  Environment variables override makefiles.
tr:   -e, --environment-overrides Ortam değişkenleri makefile'ları değiştirir.

en:   -f FILE, --file=FILE, --makefile=FILE
                                  Read FILE as a makefile.
tr:   -f DOSYA, --file=DOSYA, --makefile=DOSYA
                                  DOSYAyı bir makefile olarak okur.

en:   -h, --help                  Print this message and exit.
tr:   -h, --help                  Bu iletiyi basar ve çıkar.

en:   -i, --ignore-errors         Ignore errors from commands.
tr:   -i, --ignore-errors         Komutların ürettiği hataları yoksayar.

en:   -I DIRECTORY, --include-dir=DIRECTORY
                                  Search DIRECTORY for included makefiles.
tr:   -I DİZİN, --include-dir=DİZİN
                                  Eklenecek makefile'ları DİZİNde arar.

en:   -j [N], --jobs[=N]          Allow N jobs at once; infinite jobs with no arg.
tr:   -j [N], --jobs[=N]          Bir defada N işe izin verir; argumansız iş
                                  sayısı sınırsızdır.

en:   -k, --keep-going            Keep going when some targets can't be made.
tr:   -k, --keep-going            Bazı hedefler yapılmadığında devam eder.

en:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Don't start multiple jobs unless load is below N.
tr:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Yük N'den az olmadıkça çoklu işler başlatılmaz.

en:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Don't actually run any commands; just print them.
tr:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Gerçekte komutlar çalıştırılmaz, gösterilir.

en:   -o FILE, --old-file=FILE, --assume-old=FILE
                                  Consider FILE to be very old and don't remake it.
tr:   -o DOSYA, --old-file=DOSYA, --assume-old=DOSYA
                                  DOSYAnın çok eski olduğu varsayılır ve
                                  yeniden işlem yapılmaz.

en:   -p, --print-data-base       Print make's internal database.
tr:   -p, --print-data-base       make'in içsel veritabanını basar.

en:   -q, --question              Run no commands; exit status says if up to date.
tr:   -q, --question              Komut çalıştırmaz; güncelse çıkışta belirtir

en:   -r, --no-builtin-rules      Disable the built-in implicit rules.
tr:   -r, --no-builtin-rules      Oluşumiçi örtük kuralları etkisizleştirir.

en:   -R, --no-builtin-variables  Disable the built-in variable settings.
tr:   -R, --no-builtin-variables  Oluşumiçi değişken ayarlarını etkisizleştirir

en:   -s, --silent, --quiet       Don't echo commands.
tr:   -s, --silent, --quiet     Komutlar işlenirken gösterilmez.

en:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Turns off -k.
tr:   -S, --no-keep-going, --stop Bazı hedefler yapılmadığında devam etmez.

en:   -t, --touch                 Touch targets instead of remaking them.
tr:   -t, --touch                 Yeniden derlemek yerine hedeflere bakıp geçer.

en:   -v, --version               Print the version number of make and exit.
tr:   -v, --version               make sürüm numarasını basar ve çıkar.

en:   -w, --print-directory       Print the current directory.
tr:   -w, --print-directory       Kullanılan dizini basar.

en:   --no-print-directory        Turn off -w, even if it was turned on implicitly.
tr:   --no-print-directory        Dolaylı olarak açılmış olsa bile -w 'yi kapatır

en:   -W FILE, --what-if=FILE, --new-file=FILE, --assume-new=FILE
                                  Consider FILE to be infinitely new.
tr:   -W DOSYA, --what-if=DOSYA, --new-file=DOSYA, --assume-new=DOSYA
                                  DOSYA sonsuz yeni varsayılır.

en:   --warn-undefined-variables  Warn when an undefined variable is referenced.
tr:   --warn-undefined-variables  Atanmamış bir değişkene bağıntı yapıldığında
                                  uyarır.

en: empty string invalid as file name
tr: dosyaismi olarak boş dizge geçersiz

en: unknown debug level specification `%s'
tr: Hata ayıklama düzeyi özelliği `%s' bilinmiyor

en: %s: Interrupt/Exception caught (code = 0x%x, addr = 0x%x)
tr: %s: Kesinti/Olağandışı durum saptandı (kod = 0x%x, adres = 0x%x)

en: 
    Unhandled exception filter called from program %s
    ExceptionCode = %x
    ExceptionFlags = %x
    ExceptionAddress = %x
tr: 
    program %s tarafından elde edilmemiş olağandışı-durum süzgeci çağrıldı
    OlağandışılıkKodu = %x
    OlağandışılıkBayrakları = %x
    OlağandışılıkAdresi = %x

en: Access violation: write operation at address %x
tr: Erişim uyumsuzluğu: %x adresine yazma işlemi

en: Access violation: read operation at address %x
tr: Erişim uyumsuzluğu: %x adresinden okuma işlemi

en: find_and_set_shell setting default_shell = %s
tr: find_and_set_shell default_shell = %s olarak belirliyor

en: find_and_set_shell path search set default_shell = %s
tr: find_and_set_shell yol aramasını default_shell = %s olarak belirliyor

en: %s is suspending for 30 seconds...
tr: %s 30 saniyeliğine askıya alınıyor...

en: done sleep(30). Continuing.
tr: sleep(30) bitti. Devam ediliyor.

en: Makefile from standard input specified twice.
tr: Makefile standart girdiden iki kez belirtildi.

en: fwrite (temporary file)
tr: fwrite (geçici dosya)

en: Do not specify -j or --jobs if sh.exe is not available.
tr: sh.exe yoksa -j veya --jobs belirtilemez.

en: Resetting make for single job mode.
tr: Tek iş kipi için make'i başlatma konumuna alıyor

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
tr: Bu platformda paralel işler (-j) desteklenmiyor.

en: Resetting to single job (-j1) mode.
tr: Tek iş kipi (-j1) için make'i başlatma konumuna alıyor

en: internal error: multiple --jobserver-fds options
tr: içsel hata: çok sayıda --jobserver-fds seçeneği

en: internal error: invalid --jobserver-fds string `%s'
tr: içsel hata: --jobserver-fds dizgesi `%s' geçersiz

en: warning: -jN forced in submake: disabling jobserver mode.
tr: uyarı: alt derlemede -jN zorlandı: iş sunucusu kipi kapatılıyor.

en: dup jobserver
tr: çift iş sunucusu

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add `+' to parent make rule.
tr: uyarı: iş sunucusu kullanımdışı: -j1 kullanılıyor. Üst make kuralına `+' ekle.

en: creating jobs pipe
tr: işleri yaratıyor

en: init jobserver pipe
tr: işleri hazırlıyor

en: Updating makefiles....
tr: makefile'ları güncelliyor...

en: Makefile `%s' might loop; not remaking it.
tr: `%s' make dosyası çevrime girdi; yeniden derlenemez.

en: Failed to remake makefile `%s'.
tr: `%s' make dosyası yeniden derlenemiyor.

en: Included makefile `%s' was not found.
tr: İçerilen make dosyası `%s' bulunamadı.

en: Makefile `%s' was not found
tr: `%s' make dosyası bulunamadı

en: Couldn't change back to original directory.
tr: Geriye, özgün dizine geçilemiyor.

en: Re-executing:
tr: Yeniden çalıştırılıyor:

en: unlink (temporary file):
tr: unlink (geçici dosya):

en: No targets specified and no makefile found
tr: Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok

en: No targets
tr: Hedef yok

en: Updating goal targets....
tr: Amaçlanan hedefler güncelleniyor...

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
tr: uyarı:  Clock skew saptandı. Derleme tamamlanamayabilir.

en: Usage: %s [options] [target] ...
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [hedef] ...

en: 
    This program built for %s
tr: 
    Bu program %s için kurgulanmış

en: 
    This program built for %s (%s)
tr: 
    Bu program %s için kurgulanmış (%s)

en: Report bugs to <bug-make@gnu.org>
tr: Yazılım hatalarını <bug-make@gnu.org> adresine,
    çeviri hatalarını <gnu-tr-u12a@lists.sourceforge.net> adresine bildiriniz.

en: the `-%c' option requires a positive integral argument
tr: `-%c' seçeneği bir pozitif tümleyici bağımsız değişkenle kullanılır

en: %sThis is free software; see the source for copying conditions.
    %sThere is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A
    %sPARTICULAR PURPOSE.
tr: %sBu bir serbest yazılımdır; kopyalama koşulları için kaynak koduna bakınız.
    %sHiçbir garantisi yoktur; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya ŞAHSİ KULLANIMINIZA
    %sUYGUNLUĞU için bile garanti verilmez.

en: 
    # Make data base, printed on %s
tr: 
    # Make veri tabanı, %s üzerine basıldı

en: 
    # Finished Make data base on %s
tr: 
    # %s üzerindeki Make veri tabanı tamamlandı

en: %s: Entering an unknown directory
tr: %s: bilinmeyen bir dizine giriliyor

en: %s: Leaving an unknown directory
tr: %s: bilinmeyen dizinden çıkılıyor

en: %s: Entering directory `%s'
tr: %s: `%s' dizine giriliyor

en: %s: Leaving directory `%s'
tr: %s: `%s' dizininden çıkılıyor

en: %s[%u]: Entering an unknown directory
tr: %s[%u]: Bilinmeyen bir dizine giriliyor

en: %s[%u]: Leaving an unknown directory
tr: %s[%u]: Bilinmeyen dizinden çıkılıyor

en: %s[%u]: Entering directory `%s'
tr: %s[%u]:`%s' dizinine giriliyor

en: %s[%u]: Leaving directory `%s'
tr: %s[%u]: `%s' dizininden çıkılıyor

en: .  Stop.
tr: . Durdu.

en: Unknown error %d
tr: Bilinmeyen hata %d

en: virtual memory exhausted
tr: sanal bellek tükendi

en: %s: user %lu (real %lu), group %lu (real %lu)
tr: %s: kullanıcı %lu (gerçekte %lu), grup %lu (gerçekte %lu)

en: Initialized access
tr: İlklendirilmiş erişim

en: User access
tr: Kullanıcı erişimi

en: Make access
tr: Make erişimi

en: Child access
tr: Asta erişim

en: Reading makefiles...
tr: Makefile'lar okunuyor...

en: Reading makefile `%s'
tr: `%s' make dosyası okunuyor

en:  (no default goal)
tr:  (öntanımlı amaç yok)

en:  (search path)
tr:  (arama yolu)

en:  (don't care)
tr:  (umurunda değil)

en:  (no ~ expansion)
tr: ( ~ uzantısı yok)

en: invalid syntax in conditional
tr: şartlı ifade de yazılış hatası

en: extraneous `endef'
tr: yersiz `endef'

en: empty variable name
tr: boş değişken ismi

en: empty `override' directive
tr: boş `override' yönergesi

en: invalid `override' directive
tr: `override' yönergesi geçersiz

en: no file name for `%sinclude'
tr: `%sinclude' için dosyaismi yok

en: commands commence before first target
tr: komutlar ilk hedeften önce başlıyor

en: missing rule before commands
tr: komutlardan önceki kural kayıp

en: missing separator%s
tr: kayıp ayraç%s

en:  (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
tr: (8 boşluğu TAB'mı zannettiniz?)

en: missing target pattern
tr: hedef kalıp kayıp

en: multiple target patterns
tr: çok sayıda hedef kalıp

en: target pattern contains no `%%'
tr: hedef kalıp `%%' içermiyor

en: missing `endif'
tr: `endif' kayıp

en: Extraneous text after `endef' directive
tr: `endef' yönergesinden sonraki metin yersiz

en: missing `endef', unterminated `define'
tr: `endef' kayıp, `define' sonlandırılmamış

en: Extraneous text after `%s' directive
tr: `%s' yönergesinden sonraki metin yersiz

en: extraneous `%s'
tr: `%s' yersiz

en: only one `else' per conditional
tr: her şartlı ifade de sadece bir `else'

en: Malformed per-target variable definition
tr: per-target değişken ataması bozuk

en: mixed implicit and static pattern rules
tr: örtük ve durağan kalıp kuralları karışmış

en: mixed implicit and normal rules
tr: örtük ve normal kurallar karışmış

en: target `%s' doesn't match the target pattern
tr: hedef `%s' hedef kalıpla eşleşmiyor

en: target `%s' leaves prerequisite pattern empty
tr: hedef `%s' önceden gereklilik kalıbını boş bırakıyor

en: target file `%s' has both : and :: entries
tr: hedef dosya `%s'hem : hem de :: girdilerine sahip

en: target `%s' given more than once in the same rule.
tr: hedef `%s' aynı kuralda birden fazla belirtilmiş.

en: warning: overriding commands for target `%s'
tr: uyarı: hedef `%s' için komutlar geçersiz kılınıyor

en: warning: ignoring old commands for target `%s'
tr: uyarı: hedef `%s' için eski komutlar yoksayılıyor

en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
tr: uyarı: NUL karakteri görüldü; satırın geri kalanı yoksayılıyor

en: Nothing to be done for `%s'.
tr: `%s' için hiçbir şey yapılmadı.

en: `%s' is up to date.
tr: `%s' güncel

en: Pruning file `%s'.
tr: Budanmış dosya `%s'.

en: Considering target file `%s'.
tr: hedef dosya `%s' hesaba katılıyor.

en: Recently tried and failed to update file `%s'.
tr: En son `%s'dosyasının güncellenmesi denendi ve başarısız oldu.

en: File `%s' was considered already.
tr: `%s' dosyası zaten hesaba katıldı.

en: Still updating file `%s'.
tr: `%s' dosyası hala güncelleniyor.

en: Finished updating file `%s'.
tr: `%s' dosyasının güncellenmesi tamamlandı.

en: File `%s' does not exist.
tr: `%s' dosyası yok.

en: *** Warning: .LOW_RESOLUTION_TIME file `%s' has a high resolution time stamp
tr: *** Uyarı: .LOW_RESOLUTION_TIME dosyası `%s' yüksek çözünürlüklü bir zaman damgası içeriyor

en: Found an implicit rule for `%s'.
tr: `%s' için bir örtük kural bulundu.

en: No implicit rule found for `%s'.
tr: `%s' için bir örtük kural yok.

en: Using default commands for `%s'.
tr: `%s' için öntanımlı komutlar kullanılıyor.

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
tr: Çevrimsel %s <- %s bağımlılığı iptal edildi.

en: Finished prerequisites of target file `%s'.
tr: `%s' hedef dosyasının önceden gereklilikleri tamamlandı.

en: The prerequisites of `%s' are being made.
tr: `%s' için önceden gereklilikler derlenmeye devam ediyor.

en: Giving up on target file `%s'.
tr: `%s' hedef dosyasında umut kesiliyor.

en: Target `%s' not remade because of errors.
tr: Hedef `%s' hatalardan dolayı yeniden derlenemez.

en: Prerequisite `%s' is order-only for target `%s'.
tr: Önceden gerekli `%s' hedef `%s' için şart.

en: Prerequisite `%s' of target `%s' does not exist.
tr: Hedef `%s' in önceden gereklisi `%s' mevcut değil.

en: Prerequisite `%s' is newer than target `%s'.
tr: Önceden gerekli `%s' hedef `%s' den daha yeni.

en: Prerequisite `%s' is older than target `%s'.
tr: Önceden gerekli `%s' hedef `%s' den daha eski.

en: Target `%s' is double-colon and has no prerequisites.
tr: Hedef `%s' çift-sütunlu ve önceden gereklilikler gerektirmiyor.

en: No commands for `%s' and no prerequisites actually changed.
tr: `%s' için komutlar ve  önceden gerekliliklerde bir değişiklik yok.

en: Making `%s' due to always-make flag.
tr: Daima derle seçeneğinden dolayı `%s' derleniyor.

en: No need to remake target `%s'
tr: Hedef `%s' nin yeniden derlenmesine gerek yok

en: ; using VPATH name `%s'
tr: ; VPATH ismi `%s' kullanılıyor

en: Must remake target `%s'.
tr: Hedef `%s' yeniden derlenmeli.

en:   Ignoring VPATH name `%s'.
tr:  VPATH ismi `%s' yoksayılıyor.

en: Commands of `%s' are being run.
tr: `%s' nin komutları çalışmaya devam ediyor.

en: Failed to remake target file `%s'.
tr: Hedef dosya `%s' yeniden derlenirken hata oluştu.

en: Successfully remade target file `%s'.
tr: Hedef dosya `%s' yeniden derlenmesi başarıyla tamamlandı.

en: Target file `%s' needs remade under -q.
tr: `%s' hedef dosyasının -q ile yeniden derlenmesi gerekir.

en: %sNo rule to make target `%s'%s
tr: %sHedef `%s' i derlemek için  hiçbir kural yok%s

en: %sNo rule to make target `%s', needed by `%s'%s
tr: %sHedef `%s' i derlemek için  hiçbir kural yok, `%s' tarafından gereksinim duyuluyor%s

en: Warning: File `%s' has modification time in the future
tr: Uyarı: `%s' dosyası gelecekteki bir değişiklik tarihini içeriyor

en: Warning: File `%s' has modification time %.2g s in the future
tr: Uyarı: `%s' dosyasının  değişiklik tarihi %.2g s kadar gelecekte

en: .LIBPATTERNS element `%s' is not a pattern
tr: .LIBPATTERNS elemanı `%s' bir kalıp değil

en: Customs won't export: %s
tr: Özelleştirilmiş olanlar dışarı aktarılmayacak: %s

en: 
    # Implicit Rules
tr: 
    # Örtük Kurallar

en: 
    # No implicit rules.
tr: 
    # Örtük kural yok.

en: 
    # %u implicit rules, %u
tr: 
    # %u örtük kural, %u

en: BUG: num_pattern_rules wrong!  %u != %u
tr: YAZILIM HATASI: num_pattern_rules yanlış!  %u != %u

en: 
    # Pattern-specific variable values
tr: 
    # Örneğe duyarlı değişken değeri

en: 
    # No pattern-specific variable values.
tr: 
    # Örneğe duyarlı değişken değeri yok.

en: 
    # %u pattern-specific variable values
tr: 
    # %u örneğe duyarlı değişken değeri

en: unknown signal
tr: bilinmeyen sinyal

en: Hangup
tr: Tıkanma

en: Interrupt
tr: Kesme

en: Quit
tr: Çık

en: Illegal Instruction
tr: Yönergeler uygun değil

en: Trace/breakpoint trap
tr: İzleme/kesmenoktası yakalayıcı

en: Aborted
tr: İptal edildi

en: IOT trap
tr: IOT tuzağı

en: EMT trap
tr: EMT tuzağı

en: Floating point exception
tr: Gerçek sayı olağandışı durumu

en: Killed
tr: Süreç durduruldu

en: Bus error
tr: Veri yolu hatası

en: Segmentation fault
tr: Parçalama arızası

en: Bad system call
tr: Sistem çağrısı hatalı

en: Broken pipe
tr: Veri alınamıyor

en: Alarm clock
tr: Alarm saati

en: Terminated
tr: Sonlandırıldı

en: User defined signal 1
tr: Kullanıcı tanımlı sinyal 1

en: User defined signal 2
tr: Kullanıcı tanımlı sinyal 2

en: Child exited
tr: Ast bıraktı

en: Power failure
tr: Güç kesilmesi

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Stopped (tty input)
tr: Durduruldu (konsol girdisi)

en: Stopped (tty output)
tr: Durduruldu (konsol çıktısı)

en: Stopped (signal)
tr: Durduruldu (sinyal)

en: CPU time limit exceeded
tr: CPU zaman sınırı aşıldı

en: File size limit exceeded
tr: Dosya uzunluğu sınırı aşıldı

en: Virtual timer expired
tr: Sanal süreölçer kullanım süresi doldu

en: Profiling timer expired
tr: Tanıtım süreölçer kullanım süresi doldu

en: Window changed
tr: Pencere boyutları değiştirildi

en: Continued
tr: Devam ediliyor

en: Urgent I/O condition
tr: Acil G/Ç koşulu

en: I/O possible
tr: G/Ç mümkün

en: Resource lost
tr: Kaynak kaybı

en: Danger signal
tr: Tehlike sinyali

en: Information request
tr: Bilgi isteği

en: Floating point co-processor not available
tr: Aritmetik işlemci kullanılabilir değil

en: default
tr: öntanımlı

en: environment
tr: çevre

en: makefile
tr: derleme dosyası

en: environment under -e
tr: çevre -e altında

en: command line
tr: komut satırı

en: `override' directive
tr: `override' yönergesi

en: automatic
tr: otomatik

en:  (from `%s', line %lu)
tr:  (`%s'den, satır %lu)

en: # variable set hash-table stats:
tr: # değişken kümesi hash tablosunun durumu:

en: 
    # Variables
tr: 
    # Değişkenler

en: sys$search failed with %d
tr: sys$search %d ile başarısız

en: 
    # VPATH Search Paths
tr: 
    # VPATH Arama yolu

en: # No `vpath' search paths.
tr: # `vpath' arama yolları yok

en: 
    # %u `vpath' search paths.
tr: 
    # %u `vpath' arama yolu.

en: 
    # No general (`VPATH' variable) search path.
tr: 
    # Genel arama yolu (`VPATH' çevre değişkeni) yok.

en: 
    # General (`VPATH' variable) search path:
    #
tr: 
    # Genel (`VPATH' çevre değişkeni) arama yolu:
    #
