libgphoto2_port 2.5.3 - en to fi translation catalogue (122 entries)

en: Called for filename '%s'.
fi: Kutsuttu tiedostonimellä ’%s’.

en: Could not load '%s': '%s'.
fi: Lataus tiedostonimellä ’%s’ epäonnistui: ’%s’.

en: Could not find some functions in '%s': '%s'.
fi: Tiedostonimestä ’%s’ ei löydetty mitään funktioita: ’%s’.

en: '%s' already loaded
fi: ’%s’ on jo ladattu

en: Could not load port driver list: '%s'.
fi: Porttiajuriluettelon lataus epäonnistui: ’%s’.

en: Loaded '%s' ('%s') from '%s'.
fi: Ladattu ’%s’ (’%s’) tiedostonimestä ’%s’.

en: Using ltdl to load io-drivers from '%s'...
fi: Käytetään ltdl:ää lataamaan siirtoajurit siirtokirjastoista ’%s’...

en: Counting entries (%i available)... | Counting entries (%i available)...
fi[0]: Lasketaan portteja (%i saatavilla)...
fi[1]: Lasketaan portteja (%i saatavilla)...

en: %i regular entry available. | %i regular entries available.
fi[0]: %i tavallinen portti saatavilla.
fi[1]: %i tavallista porttia saatavilla.

en: Looking for path '%s' (%i entry available)... | Looking for path '%s' (%i entries available)...
fi[0]: Etsitään polkua ’%s’ (%i portti saatavilla)...
fi[1]: Etsitään polkua ’%s’ (%i porttia saatavilla)...

en: Starting regex search for '%s'...
fi: Aloitetaan säännöllisen lausekkeen etsintä polulle ’%s’...

en: Trying '%s'...
fi: Yritetään polkua ’%s’...

en: regcomp failed
fi: funktio regcomp epäonnistui

en: re_match failed (%i)
fi: funktio re_match epäonnistui (%i)

en: regexec failed
fi: funktio regexec epäonnistui

en: Generic Port
fi: Geneerinen portti

en: Looking up entry '%s'...
fi: Etsitään porttia ’%s’...

en: Getting info of entry %i (%i available)... | Getting info of entry %i (%i available)...
fi[0]: Haetaan portin %i tietoja (%i saatavilla)...
fi[1]: Haetaan portin %i tietoja (%i saatavilla)...

en: No error
fi: Ei virhettä

en: Unspecified error
fi: Määrittelemätön virhe

en: I/O problem
fi: Siirräntäpulma

en: Bad parameters
fi: Virheelliset parametrit

en: Unsupported operation
fi: Tukematon toiminto

en: Fixed limit exceeded
fi: Kiinteä raja ylitetty

en: Timeout reading from or writing to the port
fi: Aikakatkaisu portin lukemisessa tai kirjoittamisessa

en: Serial port not supported
fi: Sarjaporttia ei tueta

en: USB port not supported
fi: USB-porttia  ei  tueta

en: Unknown port
fi: Tuntematon portti

en: Out of memory
fi: Muisti loppui

en: Error loading a library
fi: Virhe ladattaessa kirjastoa

en: Error initializing the port
fi: Virhe alustettaessa porttia

en: Error reading from the port
fi: Virhe luettaessa portista

en: Error writing to the port
fi: Virhe kirjoitettaessa porttiin

en: Error updating the port settings
fi: Virhe päivitettäessä portin asetuksia

en: Error setting the serial port speed
fi: Virhe asetettaessa sarjaportin nopeutta

en: Error clearing a halt condition on the USB port
fi: Virhe nollatessa halt-tilaa USB-portissa

en: Could not find the requested device on the USB port
fi: Pyydetyn laitteen löytäminen USB-portista epäonnistui

en: Could not claim the USB device
fi: USB-laitteen vaatiminen omaan käyttöön epäonnistui

en: Could not lock the device
fi: Laitteen lukitus epäonnistui

en: libhal error
fi: libhal-virhe

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: The operation '%s' is not supported by this device
fi: Tämä laite ei tue ’%s’-toimintoa

en: The port has not yet been initialized
fi: Porttia ei ole vielä alustettu

en: Creating new device...
fi: Luodaan uusi laite...

en: Could not load '%s' ('%s').
fi: Kirjastotiedostonimen ’%s’ (’%s’) lataus epäonnistui.

en: Could not find 'gp_port_library_operations' in '%s' ('%s')
fi: Ei löydetty ’gp_port_library_operations’ kirjastotiedostonimestä ’%s’ (’%s’)

en: Opening %s port...
fi: Avataan %s-portti...

en: Closing port...
fi: Suljetaan portti...

en: Resetting port...
fi: Nollataan portti...

en: Freeing port...
fi: Vapautetaan portti...

en: Writing %i=0x%x byte(s) to port...
fi: Kirjoitetaan %i=0x%x tavua porttiin...

en: Could only write %i out of %i byte | Could only write %i out of %i bytes
fi[0]: Voitiin kirjoittaa vain %i / %i tavu
fi[1]: Voitiin kirjoittaa vain %i / %i tavua

en: Reading %i=0x%x byte from port... | Reading %i=0x%x bytes from port...
fi[0]: Luetaan %i=0x%x tavu portista...
fi[1]: Luetaan %i=0x%x tavua portista...

en: Could only read %i out of %i byte | Could only read %i out of %i byte(s)
fi[0]: Voitiin lukea vain %i / %i tavu
fi[1]: Voitiin lukea vain %i / %i tavua

en: Reading %i=0x%x byte from interrupt endpoint... | Reading %i=0x%x bytes from interrupt endpoint...
fi[0]: Luetaan %i=0x%x tavu keskeytyspäätepisteestä...
fi[1]: Luetaan %i=0x%x tavua keskeytyspäätepisteestä...

en: Could only read %i out of %i byte(s)
fi: Ei voitu lukea %i / %i tavua

en: Reading %i=0x%x byte from interrupt endpoint (fast)... | Reading %i=0x%x bytes from interrupt endpoint (fast)...
fi[0]: Luetaan %i=0x%x tavu keskeytyspäätepisteestä (nopea)...
fi[1]: Luetaan %i=0x%x tavua keskeytyspäätepisteestä (nopea)...

en: Setting timeout to %i millisecond(s)...
fi: Asetetaan aikakatkaisuksi %i millisekuntia...

en: Getting timeout...
fi: Haetaan aikakatkaisu...

en: Current timeout: %i milliseconds
fi: Nykyinen aikakatkaisu: %i millisekuntia

en: Setting settings...
fi: Tee asetukset...

en: Getting level of pin %i...
fi: Haetaan nastan %i taso...

en: Level of pin %i: %i
fi: Nastan %i taso: %i

en: low
fi: looginen nolla

en: high
fi: looginen ykkönen

en: Setting pin %i (%s: '%s') to '%s'...
fi: Asetetaan nastan %i (%s: ’%s’) arvoksi ’%s’...

en: Sending break (%i milliseconds)...
fi: Lähetetään katkos (%i millisekuntia)...

en: Flushing port...
fi: Puhdistetaan portti...

en: Clear halt...
fi: Nollaa halt-tila...

en: Writing message (request=0x%x value=0x%x index=0x%x size=%i=0x%x)...
fi: Kirjoitetaan viesti (pyyntö=0x%x arvo=0x%x indeksi=0x%x koko=%i=0x%x)...

en: Reading message (request=0x%x value=0x%x index=0x%x size=%i=0x%x)...
fi: Luetaan viesti (pyyntö=0x%x arvo=0x%x indeksi=0x%x koko=%i=0x%x)...

en: No error description available
fi: Virhekuvausta ei ole saatavilla

en: Media '%s'
fi: Media ’%s’

en: Could not lock device '%s'
fi: Laitteen ’%s’ lukitus epäonnistui

en: Device '%s' is locked by pid %d
fi: Laitteen ’%s’ on lukinnut pid %d

en: Device '%s' could not be locked (dev_lock returned %d)
fi: Laitteen ’%s’ lukitus epäonnistui (dev_lock palautti %d)

en: Device '%s' could not be unlocked.
fi: Laitteen ’%s’ lukituksen avaus epäonnistui.

en: Device '%s' could not be unlocked as it is locked by pid %d.
fi: Laitteen ’%s’ lukituksen avaus epäonnistui, koska sen on lukinnut pid %d.

en: Device '%s' could not be unlocked (dev_unlock returned %d)
fi: Laitteen ’%s’ lukituksen avaus epäonnistui (dev_unlock palautti %d)

en: Serial Port %i
fi: Sarjaportti %i

en: Failed to open '%s' (%s).
fi: Portin ’%s’ avaaminen epäonnistui (%s).

en: Could not close '%s' (%s).
fi: Sarjaportin ’%s’ (%s) sulkeminen epäonnistui.

en: Could not write to port (%s)
fi: Kirjoittaminen porttiin (%s) epäonnistui

en: Parity error.
fi: Pariteettivirhe.

en: Unexpected parity response sequence 0xff 0x%02x.
fi: Odottamaton pariteettivastaussekvenssi 0xff 0x%02x.

en: Unknown pin %i.
fi: Tuntematon nasta %i.

en: Could not get level of pin %i (%s).
fi: Nastan %i (%s) tason hakeminen epäonnistui.

en: Could not set level of pin %i to %i (%s).
fi: Nastan %i tason asettaminen arvoon %i (%s) epäonnistui.

en: Could not flush '%s' (%s).
fi: Sarjaportin ’%s’ (%s) puhdistaminen epäonnistui.

en: Could not set the baudrate to %d
fi: Siirtonopeuden asettaminen arvoon %d epäonnistui

en: USB Mass Storage direct IO
fi: USB-massatallennuksen suora liitäntä

en: Failed to open '%s' (%m).
fi: Polun ’%s’ avaaminen epäonnistui (%m).

en: Could not close '%s' (%m).
fi: Polun ’%s’ (%m) sulkeminen epäonnistui.

en: Could not seek to offset: %x on '%s' (%m).
fi: Siirrososoitteen: %x etsintä polussa ’%s’ (%m) epäonnistui.

en: Could not write to '%s' (%m).
fi: Polkuun ’%s’ (%m) kirjoittaminen epäonnistui.

en: Could not read from '%s' (%m).
fi: Polusta ’%s’ (%m) lukeminen epäonnistui.

en: Could not open USB device (%s).
fi: USB-laitteen (%s) avaaminen epäonnistui.

en: Device has driver '%s' attached.
fi: Laitteeseen on liitetty ajuri ’%s’.

en: Camera is already in use.
fi: Kamera on jo käytössä.

en: Device has driver '%s' attached, detaching it now.
fi: Laitteeseen on liitetty ajuri ’%s’, irrotetaan se nyt.

en: Could not detach kernel driver '%s' of camera device.
fi: Kameralaitteen käyttöjärjestelmäajuria ’%s’ ei voitu irrottaa.

en: Could not query kernel driver of device.
fi: Laitteen käyttöjärjestelmäajurin kyseleminen epäonnistui.

en: Could not claim interface %d (%s). Make sure no other program (%s) or kernel module (such as %s) is using the device and you have read/write access to the device.
fi: Liitännän %d (%s) vaatiminen epäonnistui. Varmista, että mikään toinen ohjelma (%s) tai käyttöjärjestelmämoduuli (sellainen kuin %s) ei käytä laitetta ja sinulla on laitteeseen luku- tai kirjoitusoikeus.

en: MacOS PTPCamera service
fi: MacOS PTPCamera-palvelu

en: unknown libgphoto2 using program
fi: tuntematon libgphoto2-kirjastoa käyttävä ohjelma

en: Could not release interface %d (%s).
fi: Liitännän %d (%s) vapauttaminen epäonnistui.

en: Could not reset USB port (%s).
fi: USB-portin (%s) nollaus epäonnistui.

en: Could not close USB port (%s).
fi: USB-portin (%s) sulkeminen epäonnistui.

en: Could not set config %d/%d (%s)
fi: Asetuksen %d/%d (%s) asettaminen epäonnistui

en: Could not set altsetting from %d to %d (%s)
fi: Asetuksen altsetting asetus arvosta %d arvoon %d (%s) epäonnistui

en: The supplied vendor or product id (0x%x,0x%x) is not valid.
fi: Tarjottu toimittaja- tai tuotetunniste (0x%x,0x%x) ei ole kelvollinen.

en: USB device (vendor 0x%x, product 0x%x) is a mass storage device, and might not function with gphoto2. Reference: %s
fi: USB-laite (toimittaja 0x%x, tuote 0x%x) on massatallennuslaite, ja ei ehkä toimi gphoto2:n kanssa. Viite: %s

en: Could not find USB device (vendor 0x%x, product 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
fi: USB-laitetta (toimittaja 0x%x, tuote 0x%x) ei löydetty. Varmista, että laite on liitetty tietokoneeseen.

en: Could not find USB device (class 0x%x, subclass 0x%x, protocol 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
fi: USB-laitetta (luokka 0x%x, aliluokka 0x%x, yhteyskäytäntö 0x%x) ei löydetty. Varmista, että laite on liitetty tietokoneeseen.

en: Device has a kernel driver attached (%d), detaching it now.
fi: Laitteen käyttöjärjestelmäajuri on liitetty (%d), irrota se nyt.

en: Could not detach kernel driver of camera device.
fi: Kameralaitteen käyttöjärjestelmäajurin irrottaminen epäonnistui.

en: Could not reattach kernel driver of camera device.
fi: Kameralaitteen käyttöjärjestelmäajurin liittäminen uudelleen epäonnistui.

en: Device '%s' is locked by another app.
fi: Toinen sovellus on lukinnut laitteen ’%s’.

en: Failed to lock '%s' (%m).
fi: Kohteen ’%s’ lukitseminen epäonnistui (%m).

en: Failed to unlock '%s' (%m).
fi: Toiminto unlock ’%s’ epäonnistui (%m).

en: USB Mass Storage raw SCSI
fi: USB-massatallennuksen raaka-SCSI

en: Could not send scsi command to: '%s' (%m).
fi: Scsi-komennon lähettäminen kohteeseen: ’%s’ (%m) epäonnistui.
