libgphoto2_port 2.5.3 - en to da translation catalogue (121 entries)

en: Called for filename '%s'.
da: Kaldte filnavnet '%s'.

en: Could not load '%s': '%s'.
da: Kunne ikke indlæse '%s': '%s'.

en: Could not find some functions in '%s': '%s'.
da: Kunne ikke finde visse funktioner i '%s': '%s'.

en: '%s' already loaded
da: '%s' allerede indlæst

en: Could not load port driver list: '%s'.
da: Kunne ikke indlæse portdriverliste: '%s'.

en: Loaded '%s' ('%s') from '%s'.
da: Indlæste '%s' ('%s') fra '%s'.

en: Using ltdl to load io-drivers from '%s'...
da: Bruger ltdl til at indlæse io-drivere fra '%s'...

en: Counting entries (%i available)... | Counting entries (%i available)...
da[0]: Tæller indgang (%i til rådighed)...
da[1]: Tæller indgange (%i til rådighed)...

en: %i regular entry available. | %i regular entries available.
da[0]: %i regulær indgang til rådighed.
da[1]: %i regulære indgange til rådighed.

en: Looking for path '%s' (%i entry available)... | Looking for path '%s' (%i entries available)...
da[0]: Ser efter sti '%s' (%i indgang til rådighed)...
da[1]: Ser efter sti '%s' (%i indgange til rådighed)...

en: Starting regex search for '%s'...
da: Starter regex-søgning efter '%s'...

en: Trying '%s'...
da: Prøver '%s'...

en: regcomp failed
da: regcomp fejlede

en: re_match failed (%i)
da: re_match fejlede (%i)

en: regexec failed
da: regexec fejlede

en: Generic Port
da: Almindelig port

en: Looking up entry '%s'...
da: Ser efter indgang '%s'...

en: Getting info of entry %i (%i available)... | Getting info of entry %i (%i available)...
da[0]: Henter information om indgang %i (%i til rådighed)...
da[1]: Henter information om indgange %i (%i til rådighed)...

en: No error
da: Ingen fejl

en: Unspecified error
da: Ikke-specificeret fejl

en: Bad parameters
da: Forkerte parametre

en: Unsupported operation
da: Ikke understøttet proces

en: Fixed limit exceeded
da: Fast grænseværdi overskredet

en: Timeout reading from or writing to the port
da: Tidsudløb ved læsning/skrivning til porten

en: Serial port not supported
da: Seriel-port ikke understøttet

en: USB port not supported
da: USB-port ikke understøttet

en: Unknown port
da: Ukendt port

en: Out of memory
da: Ikke mere hukommelse

en: Error loading a library
da: Fejl ved indlæsning af bibliotek

en: Error initializing the port
da: Fejl ved initialisering af porten

en: Error reading from the port
da: Fejl ved læsning fra porten

en: Error writing to the port
da: Fejl ved skrivning til porten

en: Error updating the port settings
da: Fejl ved opdatering af portindstillinger

en: Error setting the serial port speed
da: Fejl ved indstilling af den serielle porthastighed

en: Error clearing a halt condition on the USB port
da: Fejl ved nulstilling af en stop-tilstand på USB-porten

en: Could not find the requested device on the USB port
da: Kunne ikke finde den efterspurgte enhed på USB-porten

en: Could not claim the USB device
da: Kunne ikke kræve USB enheden

en: Could not lock the device
da: Kunne ikke låse enheden

en: libhal error
da: libhal fejl

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: The operation '%s' is not supported by this device
da: Processen '%s' er ikke understøttet af denne enhed

en: The port has not yet been initialized
da: Porten er endnu ikke blevet initialiseret

en: Creating new device...
da: Danner ny enhed...

en: Could not load '%s' ('%s').
da: Kunne ikke indlæse '%s' ('%s').

en: Could not find 'gp_port_library_operations' in '%s' ('%s')
da: Kunne ikke finde 'gp_port_library_operations' i '%s' ('%s')

en: Opening %s port...
da: Åbner %s port...

en: Closing port...
da: Lukker port...

en: Resetting port...
da: Nulstiller port...

en: Freeing port...
da: Frigør port...

en: Writing %i=0x%x byte(s) to port...
da: Skriver %i=0x%x byte til port...

en: Could only write %i out of %i byte | Could only write %i out of %i bytes
da[0]: Kunne kun skrive %i ud af %i byte
da[1]: Kunne kun skrive %i ud af %i byte

en: Reading %i=0x%x byte from port... | Reading %i=0x%x bytes from port...
da[0]: Læser %i=0x%x byte fra port...
da[1]: Læser %i=0x%x byte fra port...

en: Could only read %i out of %i byte | Could only read %i out of %i byte(s)
da[0]: Kunne kun læse %i ud af %i byte
da[1]: Kunne kun læse %i ud af %i byte

en: Reading %i=0x%x byte from interrupt endpoint... | Reading %i=0x%x bytes from interrupt endpoint...
da[0]: Læser %i=0x%x byte fra afbrudt endepunkt...
da[1]: Læser %i=0x%x byte fra afbrudte endepunkter...

en: Could only read %i out of %i byte(s)
da: Kunne kun læse %i ud af %i byte

en: Reading %i=0x%x byte from interrupt endpoint (fast)... | Reading %i=0x%x bytes from interrupt endpoint (fast)...
da[0]: Læser %i=0x%x byte fra afbrudt endepunkt (hurtig)...
da[1]: Læser %i=0x%x byte fra afbrudte endepunkter (hurtig)...

en: Setting timeout to %i millisecond(s)...
da: Sætter tidsudløb til %i millisekund(er)...

en: Getting timeout...
da: Henter tidsudløb...

en: Current timeout: %i milliseconds
da: Nuværende tidsudløb: %i millisekunder

en: Setting settings...
da: Sætter indstillinger...

en: Getting level of pin %i...
da: Henter niveau for pin %i...

en: Level of pin %i: %i
da: Niveau for pin %i: %i

en: low
da: lav

en: high
da: høj

en: Setting pin %i (%s: '%s') to '%s'...
da: Sætter pin %i (%s: '%s') til '%s'...

en: Sending break (%i milliseconds)...
da: Sender skift (%i millisekunder)...

en: Flushing port...
da: Tømmer port...

en: Clear halt...
da: Ryd stop...

en: Writing message (request=0x%x value=0x%x index=0x%x size=%i=0x%x)...
da: Skriver besked (forespørgsel=0x%x værdi=0x%x indeks=0x%x størrelse=%i=0x%x)...

en: Reading message (request=0x%x value=0x%x index=0x%x size=%i=0x%x)...
da: Læser besked (forespørgsel=0x%x værdi=0x%x indeks=0x%x størrelse=%i=0x%x)...

en: No error description available
da: Ingen fejlbeskrivelse tilgængelig

en: Media '%s'
da: Medie '%s'

en: Could not lock device '%s'
da: Kunne ikke låse enhed '%s'

en: Device '%s' is locked by pid %d
da: Enheden '%s' er låst af pid %d

en: Device '%s' could not be locked (dev_lock returned %d)
da: Enheden '%s' kunne ikke låses (dev_lock returnerede %d)

en: Device '%s' could not be unlocked.
da: Enheden '%s' kunne ikke låses op.

en: Device '%s' could not be unlocked as it is locked by pid %d.
da: Enheden '%s' kunne ikke låses op da den er låst af pid %d.

en: Device '%s' could not be unlocked (dev_unlock returned %d)
da: Enheden '%s' kunne ikke låses op (dev_unlock returnerede %d)

en: Serial Port %i
da: Seriel-port %i

en: Failed to open '%s' (%s).
da: Åbning af '%s' (%s) fejlede.

en: Could not close '%s' (%s).
da: Kunne ikke lukke '%s' (%s).

en: Could not write to port (%s)
da: Kunne ikke skrive til port (%s)

en: Parity error.
da: Paritetsfejl.

en: Unexpected parity response sequence 0xff 0x%02x.
da: Uventet paritetssvar-sekvens 0xff 0x%02x.

en: Unknown pin %i.
da: Ukendt pin %i.

en: Could not get level of pin %i (%s).
da: Kunne ikke hente niveau af pin %i (%s).

en: Could not set level of pin %i to %i (%s).
da: Kunne ikke sætte niveau af pin %i til %i (%s).

en: Could not flush '%s' (%s).
da: Kunne ikke tømme '%s' (%s).

en: Could not set the baudrate to %d
da: Kunne ikke sætte baudrate til %d

en: USB Mass Storage direct IO
da: USB masselagerenhed direkte IO

en: Failed to open '%s' (%m).
da: Åbning af '%s' (%m) fejlede.

en: Could not close '%s' (%m).
da: Kunne ikke lukke '%s' (%m).

en: Could not seek to offset: %x on '%s' (%m).
da: Kunne ikke søge efter offset: %x på '%s' (%m).

en: Could not write to '%s' (%m).
da: Kunne ikke skrive til '%s' (%m).

en: Could not read from '%s' (%m).
da: Kunne ikke læse fra '%s' (%m).

en: Could not open USB device (%s).
da: Kunne ikke åbne USB enheden (%s).

en: Device has driver '%s' attached.
da: Enheden har driver '%s' tilknyttet.

en: Camera is already in use.
da: Kameraet er allerede i brug.

en: Device has driver '%s' attached, detaching it now.
da: Enheden har driver '%s' tilknyttet, frigør det nu.

en: Could not detach kernel driver '%s' of camera device.
da: Kunne ikke frigøre kernedriver '%s' fra kameraenheden.

en: Could not query kernel driver of device.
da: Kunne ikke forespørge kernedriver fra enheden.

en: Could not claim interface %d (%s). Make sure no other program (%s) or kernel module (such as %s) is using the device and you have read/write access to the device.
da: Kunne ikke kræve grænseflade %d (%s). Sikr dig at ingen andre programmer (%s) eller kernemoduler (som f.eks. %s) bruger enheden, og at du har læse/skrive adgang til enheden.

en: MacOS PTPCamera service
da: MacOS PTPCamera-tjeneste

en: unknown libgphoto2 using program
da: andet ukendt program bruger enheden

en: Could not release interface %d (%s).
da: Kunne ikke frigøre grænseflade %d (%s).

en: Could not reset USB port (%s).
da: Kunne ikke nulstille USB-port (%s).

en: Could not close USB port (%s).
da: Kunne ikke lukke USB-port (%s).

en: Could not set config %d/%d (%s)
da: Kunne ikke sætte konfiguration %d/%d (%s)

en: Could not set altsetting from %d to %d (%s)
da: Kunne ikke sætte alt-indstillinger %d til /%d (%s)

en: The supplied vendor or product id (0x%x,0x%x) is not valid.
da: Det leverede fremstiller- eller produkt-id (0x%x,0x%x) er ikke gyldigt.

en: USB device (vendor 0x%x, product 0x%x) is a mass storage device, and might not function with gphoto2. Reference: %s
da: USB-enheden (fremstiller 0x%x, produkt 0x%x) er en masselagerenhed, og virker måske ikke med gphoto2. Reference: %s

en: Could not find USB device (vendor 0x%x, product 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
da: Kunne ikke finde USB-enheden (fremstiller 0x%x, produkt 0x%x). Sikr dig at enheden er tilsluttet computeren.

en: Could not find USB device (class 0x%x, subclass 0x%x, protocol 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
da: Kunne ikke finde USB-enheden (class 0x%x, subclass 0x%x, protokol0x%x). Sikr dig at enheden er tilsluttet computeren.

en: Device has a kernel driver attached (%d), detaching it now.
da: Enheden har en kernedriver tilknyttet (%d), frigør den nu.

en: Could not detach kernel driver of camera device.
da: Kunne ikke frigøre kernedriver fra kameraenheden.

en: Could not reattach kernel driver of camera device.
da: Kunne ikke frigøre kernedriver fra kameraenheden.

en: Device '%s' is locked by another app.
da: Enheden '%s' er låst af en anden app.

en: Failed to lock '%s' (%m).
da: Låsning af '%s' (%m) fejlede.

en: Failed to unlock '%s' (%m).
da: Oplåsning af '%s' (%m) fejlede.

en: USB Mass Storage raw SCSI
da: USB masselagerenhed rå SCSI

en: Could not send scsi command to: '%s' (%m).
da: Kunne ikke sende SCSI kommando til: '%s' (%m).
