libgphoto2_port 2.0 - en to sv translation catalogue (51 entries)

en: Could not load any io-library because '%s' could not be opened (%m)
sv: Kunde inte ladda något io-bibliotek eftersom '%s' inte kunde öppnas (%m)

en: Generic Port
sv: Generell Port

en: No error
sv: Inget fel

en: Unspecified error
sv: Ospecificerat fel

en: Bad parameters
sv: Felaktiga parametrar

en: Unsupported operation
sv: Operationen stöds ej

en: Timeout reading from or writing to the port
sv: Time out vid läsning från eller skrivning till port

en: Serial port not supported
sv: Serieporten stöds inte

en: USB port not supported
sv: USB porten stöds inte

en: Unknown port
sv: Okänd port

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Error loading a library
sv: Fel vid laddning av ett bibliotek

en: Error initializing the port
sv: Fel vid initialisering av porten

en: Error reading from the port
sv: Fel vid läsning av porten

en: Error writing to the port
sv: Fel vid skrivning till porten

en: Error updating the port settings
sv: Fel vid uppdatering av port inställningarna

en: Error setting the serial port speed
sv: Fel vid inställning av serieportens hastighet

en: Error clearing a halt condition on the USB port
sv: Fel vid rensning av stop tillstånd på USB porten

en: Could not find the requested device on the USB port
sv: Kunde inte finna den begärda enheten på USB porten

en: Could not claim the USB device
sv: Kunde inte göra anspråk på USB enheten

en: Could not lock the device
sv: Kunde inte låsa enheten

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: The operation '%s' is not supported by this device
sv: Operationen '%s' stöds inte av denna enhet

en: The port has not yet been initialized
sv: Porten har ännu inte blivit initialiserad

en: msg_read
sv: medd_läs

en: No error description available
sv: Ingen felbeskrivning tillgänglig

en: Could not lock device '%s'
sv: Kunde inte låsa enhet '%s'

en: Device '%s' is locked by pid %d
sv: Enheten '%s' är låst av pid %d

en: Device '%s' could not be locked (dev_lock returned %d)
sv: Enheten '%s' kunden inte låsas (dev_lock returnerade %d)

en: Device '%s' could not be unlocked.
sv: Enheten '%s' kunde inte låsas upp.

en: Device '%s' could not be unlocked as it is locked by pid %d.
sv: Enheten '%s' kunde inte låsas upp eftersom den är låsta av pid %d.

en: Device '%s' could not be unlocked (dev_unlock returned %d)
sv: Enheten '%s' kunde inte låsas upp (dev_lock returnerade %d)

en: Serial Port %i
sv: Serieport %i

en: Failed to open '%s' (%m).
sv: Misslyckades att öppna '%s' (%m).

en: Could not close '%s' (%m).
sv: Kunde inte stänga '%s' (%m).

en: Could not write to port (%m)
sv: Kunde inte skriva till port (%m)

en: Parity error.
sv: Partiets fel

en: Unexpected parity response sequence 0xff 0x%02x.
sv: Oväntat partiets svarsekvens 0xff 0x%02x.

en: Unknown pin %i.
sv: Okänd pin %i.

en: Could not get level of pin %i (%m).
sv: Kunde inte hämta nivån av pin %i (%m).

en: Could not set level of pin %i to %i (%m).
sv: Kunde inte sätta nivån av pin %i till %i (%m).

en: Could not flush '%s' (%m).
sv: Kunde inte spola ut '%s' (%m).

en: Could not set the baudrate to %d
sv: Kunde inte sätta bit-hhastigheten till %d

en: Could not open USB device (%m).
sv: Kunde inte öppna USB enheten (%m)

en: Could not release interface %d (%m).
sv: Kunde inte släppa gränssnitt %d (%m).

en: Could not close USB port (%m).
sv: Kunde inte stänga USB port (%m).

en: Could not set config %d/%d (%m)
sv: Kunde inte sätta konfiguration %d/%d (%m)

en: Could not set altsetting %d/%d (%m)
sv: Kunde inte sätta alternativinställning %d/%d (%m)

en: The supplied vendor or product id (0x%x,0x%x) is not valid.
sv: Den angivna tillverkare eller produktidentiteten (0x%x,0x%x) är inte giltig.

en: Could not find USB device (vendor 0x%x, product 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
sv: Kunde inte finna USB-enheten (tillverkare 0x%x, produkt 0x%x). Kontrolera att enheten är ansluten till datorn.

en: Could not find USB device (class 0x%x, subclass 0x%x, protocol 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
sv: Kunde inte finna USB.enheten  (klass 0x%x, underklass 0x%x, protokoll 0x%x). Kontrollera att enheten är ansluten till datorn.
